Dlaczego lubisz gorzką, mocną, czarną kawę, podczas gdy twój kolega słodką colę? Naukowcy szukali informacji w naszych genach decydujących o upodobaniu do smaku, które mogłyby wyjaśnić wybory dotyczące napojów. Ich zrozumienie może pomóc znaleźć sposoby interweniowania w to, co ludzie jedzą.
Ku zaskoczeniu naukowców, badanie wykazało, że preferencje smakowe dla napojów gorzkich i słodkich nie opierają się na różnicach w genach smakowych, ale raczej na genach związanych z właściwościami psychoaktywnymi tych napojów.
„Ludzie lubią sposób, w jaki kawa i alkohol na nich działają. Dlatego właśnie piją kawę i alkohol. To nie jest kwestia smaku” - komentuje adiunkt medycyny prewencyjnej w Uniwersytecie Northwestern Feinberg School of Medicine Marilyn Cornelis.
To ona właśnie przeanalizowała dane 336 tysięcy ludzi zgromadzone w brytyjskim Biobanku, a dotyczące preferencji smakowych i ich genetyki. Dane były rozpatrywane w dwóch grupach: napoje słodkie (słodzone cukrem, napoje sztucznie słodzone i soki inne niż z grejpfruta) i gorzkie (kawa, herbata, sok grejpfrutowy, piwo, czerwone wino i alkohol).
Cornelis znalazła jeden wariant genu, o nazwie FTO, związany z preferowaniem napojów słodzonych cukrem. Osoby, mające ten wariant wariant genu, który jest związany z mniejszym ryzykiem otyłości, preferowały napoje słodzone cukrem.