"20 września bądź częścią największej mobilizacji w historii i wyjdź z nami na ulice, by pokazać, że Ty też się nie zgadzasz! Miliony uczniów i studentów, rodziców i dziadków, będą protestować w tysiącach miast na całym świecie, by pokazać, że nie zgadzają się na bierność rządzących wobec pogłębiającego się kryzysu klimatycznego – największego wyzwania, z jakim do tej pory musieliśmy się zmierzyć. 20 września to ostatni piątek przed szczytem klimatycznym ONZ w Nowym Jorku, gdzie politycy mają zadecydować o dalszych losach naszej planety. Rządzący muszą wiedzieć, że społeczeństwo nie zgadza się, by nasz świat zginął przez ich ignorancję" - zaznaczają inicjatorzy Protestu Tysiąca Miast, który w Polsce organizowany jest przez członków Młodzieżowego Strajku Klimatycznego.

Warszawa, Płock, Siedlce, Ostrołęka

Jak pisze Onet, w Warszawie protest, który będzie przebiegał pod hasłem "Nie damy zabrać sobie przyszłości", rozpocznie się w piątek, 20 września, o godzinie 10.00, na placu Konstytucji. Jego uczestnicy zamierzają później przejść trasą: Piękna – Wiejska (koło Sejmu RP) – pl. Trzech Krzyży – rondo de Gaulle’a – Al. Jerozolimskie – rondo Dmowskiego – na plac Defilad. Zainteresowanie wydarzeniem wyraziło na Facebooku już 12 tysięcy osób. W medium społecznościowym cztery tysiące osób potwierdziło także, że weźmie udział w manifestacji. 

W Płocku uczestnicy protestu także spotkają się w piątek, 20 września, o godzinie 10.00. Miejscem zbiórki będzie Stary Rynek w tym mieście. W Ostrołęce manifestacja rozpocznie się o tej samej porze w Ogrodzie Punktu Informacji Europejskiej przy ul. Staszica 1, a w Siedlcach, na placu gen. Władysława Sikorskiego.

W samej Warszawie protest nie zakończy się na jednym dniu. Po zakończeniu wydarzenia organizatorzy zapraszają do miasteczka klimatycznego, w którym do 27 września (z przerwą 22 września) będą odbywały się różne wydarzenia edukacyjno-kulturalne takie jak wykłady, warsztaty, spotkania, czy wieczorne koncerty i projekcje filmów. Będzie tam można dowiedzieć się wszystkiego o mechanizmach katastrofy klimatycznej, jej przyczynach oraz skutkach, a także w jaki sposób można ją zatrzymać.

Wrocław

Wrocławski marsz klimatyczny wyruszy o godzinie 10.00 spod Teatru Muzycznego Capitol. Następnie ulicą Świdnicką przejdzie do Rynku. Wrocławscy uczniowie oraz studenci w tym roku protestowali już raz w obronie naszej planety. Manifestacją, która odbędzie się w piątek chcą wymusić na rządzących podjęcie określonych działań w sprawie kryzysu klimatycznego, w tym między innymi odejście od palenia węglem oraz wprowadzenie do szkół edukacji klimatycznej. Podobne marsze odbędą się również w innych miastach w Polsce i na świecie. 

23 września liderzy polityczni z całego świata mają spotkać w Nowym Jorku, aby podjąć nowe zobowiązania w sprawie klimatu.

Szczecin, Szczecinek, Koszalin i Stargard

O godzinie 14.00 spod gmachu szczecińskiego magistratu wyruszy marsz. Manifestujący przejdą na plac Solidarności, gdzie zaplanowano nie tylko oficjalne wystąpienia, ale także festyn klimatyczny. "Nie ma festynu na martwej planecie" - zaznaczają w oficjalnym spocie członkowie Młodzieżowego Strajku Klimatycznego w Szczecinie.

W Szczecinku protest rozpocznie się o godzinie 10.00 na placu Wolności. „Bądź częścią ogólnoświatowej mobilizacji i wyjdź z nami na ulicę, by pokazać, że Ty też się nie zgadzasz!" - zachęcają organizatorzy.

Koszalin mobilizuje się o godzinie o 10.00 pod koszalińskim Ratuszem. "Już w ten piątek zapraszamy was serdecznie na największą mobilizację w związku z nadchodzącymi zmianami klimatycznymi! Wraz z nami protestuje także ponad 60 polskich miast i tysiące na świecie - także Ciebie nie może zabraknąć!" - podkreśliła jedna z organizatorek wydarzenia w Koszalinie, Michalina Szwed.

Autopromocja
Subskrybuj nielimitowany dostęp do wiedzy

Unikalna oferta

Tylko 5,90 zł/miesiąc


WYBIERAM

W Stargardzie młodzi spotkają się o 13.00 na skwerze Jana Pawła II. W każdym z wydarzeń udział zapowiedziało od kilkudziesięciu do kilkuset osób. Organizatorzy zachęcają, aby do protestu przyłączyli się nie tylko młodzi ludzie.

Opole

Protest klimatyczny w Opolu rozpocznie się w piątek o godzinie 10.00 na placu Wolności. – Chcemy wyrazić swoją niezgodę, związaną z biernością naszego rządu wobec zmian klimatycznych – powiedzieli Onetowi przedstawiciele Młodzieżowego Strajku Klimatycznego w Opolu.

Organizatorzy do wzięcia udziału w demonstracji zachęcają nie tylko uczniów i studentów, ale także osoby dorosłe. 

Olsztyn, Ostróda i Mrągowo

Według informacji zamieszczonych w sieci, w województwie warmińsko-mazurskim protesty odbędą się w piątek w trzech miastach regionu:

W Olsztynie o godz. 16.00 na placu Jana Pawła II

W Ostródzie o godz. 10.00 pod siedzibą starostwa przy ul. Sobieskiego

W Mrągowie o godz. 16.00 pod pomnikiem Jana Pawła II

Łódź

20 września, zarówno młodzież jak wspierający ją przedstawiciele wszystkich pokoleń spotkają się w Łodzi o godzinie 9.00 rano na placu Wolności. Stamtąd ulicą Piotrkowską wyruszy marsz klimatyczny.

Lublin

W Lublinie protest rozpocznie się o godzinie 10.00 na placu Łokietka przed Ratuszem.

Grudziądz, Włocławek, Toruń, Inowrocław, Bydgoszcz

Według informacji zamieszczonych w Internecie, w województwie kujawsko-pomorskim protesty odbędą się w piątek w pięciu miastach regionu:

 W Grudziądzu o godz. 10.00 na Rynku Głównym

 We Włocławku o godz. 10.00 (miejsce nie zostało jeszcze wskazane)

 W Toruniu o godz. 12.00 pod pomnikiem Mikołaja Kopernika

 W Inowrocławiu o godz. 16.00 na rynku

 W Bydgoszczy o godz. 16.00 na Starym Rynku

Białystok

W Białymstoku protest rozpocznie się o godz. 13.00 na Rynku Kościuszki. "Ludzie muszą wiedzieć! Prawda musi wybrzmieć! Polska musi działać! Organizujemy pokojowy protest by zwrócić uwagę naszych władz i zmobilizować je do podjęcia działania. Każdy bez względu na wiek czy poglądy może do nas dołączyć. Wszyscy są mile widziani. Pamiętajmy, że problem, z którym walczymy, dotyczy każdego z nas" - czytamy na stronie wydarzenia na Facebooku. Udział w nim zapowiedziało już kilkaset osób.

Sześć żądań

W liście otwartym Młodzieżowego Strajku Klimatycznego, o którym pisaliśmy w poniedziałek, pojawiło się sześć głównych żądań skierowanych do polskich polityków: 

Żądamy prowadzenia polityki klimatycznej w oparciu o aktualne stanowisko nauki wyrażone w najnowszych raportach Międzynarodowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) powołanego przez ONZ. Oczekujemy, że sugerowane przez środowisko naukowe rozwiązania będą wdrażane niezwłocznie we współpracy międzynarodowej.

Wzywamy rząd polski, by oficjalnie uznał katastrofę klimatyczną poprzez ogłoszenie stanu kryzysu klimatycznego. Kwestia kryzysu nie może być przedmiotem ideologicznych sporów — w obliczu katastrofy musimy mówić wspólnym głosem, ponad podziałami. 

Domagamy się zawarcia kompleksowej i aktualnej wiedzy o mechanizmach kryzysu klimatycznego wpodstawie programowej na wszystkich szczeblach edukacji, przy zapewnieniu kadrze nauczycielskiej obowiązkowych szkoleń w tym zakresie. Jednocześnie edukację klimatyczną w pełnym zakresie swoich kompetencji powinny zapewniać samorządy lokalne. 

Żądamy, by media wzięły na siebie odpowiedzialność za uświadamianie społeczeństwa o bezpośrednich zagrożeniach związanych z kryzysem klimatycznym. Wzywamy do priorytetyzacji tematu katastrofy klimatycznej w przekazie medialnym oraz posługiwania się językiem odzwierciedlającym wagę problemu. 

Żądamy przyjęcia przez parlament RP ustawy powołującej ekspercką i niezależną Radę Klimatyczną, której zadaniem będzie opracowanie strategii osiągnięcia neutralności klimatycznej Polski do roku 2040 oraz kontrola realizacji tej strategii. Ustawa ta musi być stworzona przy aprobacie środowiska naukowego, maksymalnej transparentności i przy szerokich konsultacjach społecznych. 

Oczekujemy podjęcia natychmiastowych kroków ku przeprowadzeniu sprawiedliwej transformacji gospodarki w celu redukcji emisji gazów cieplarnianych. Wymagamy, by respektowano prawa i potrzeby wszystkich, których dotkną skutki transformacji, szczególnie osób zatrudnionych w sektorach energetyki, rolnictwa, przemysłu i transportu.