Badane przez Polaków cmentarzysko – trzy skupiska grobów – leży w pobliżu góry zwanej Gebel Ramlah (Piaszczysta Góra), po zachodniej stronie Nilu, 120 km na zachód od Abu Simbel. W starożytności tę krainę nazywano Nubią.
Każde skupisko zawiera od kilkunastu do kilkudziesięciu grobów, żaden z nich nie został ograbiony, co jest rzadkością na terenie Egiptu. Pochowani w nich ludzie reprezentują wszystkie kategorie wieku, od niemowląt poczynając. Ich szkielety były obsypywane ochrą, czyli czerwoną glinką (tlenek żelaza) symbolizującą krew, a tym samym życie. Zęby świadczą o dobrym stanie zdrowia tych ludzi. Kobiety osiągały wzrost 156 – 160 cm, mężczyźni 169 – 175. W grobach złożono ludzi czarnych – typ subsaharyjski występujący w - Nubii oraz białych – typ śródziemnomorski.
Zmarłych w Gebel Ramlah składano do grobów w plecionych pojemnikach, zawsze w tej samej pozycji: skurczonych, ułożonych na boku, z podwiniętymi nogami, głową na zachód, a twarzą na południe. We wszystkich grobach archeolodzy znaleźli bogate wyposażenie. Należą do niego ozdobne naczynia wykonane specjalnie dla zmarłych, biżuteria – paciorki z agatu, gnejsu, hematytu, karneolu, a także z kości zwierząt i muszli, zawieszki z kamieni i muszli, bransolety z kości słoniowej oraz z muszli zbieranych nad Morzem Czerwonym, ozdoby nosa wykonywane z kości i turkusa.Do malowania ciała ludzie ci używali barwników z czerwonego hematytu, żółtego limonitu i zielonego malachitu przechowywanych w pojemnikach sporządzanych z rogów krowich i z kości słoniowej.
Pojemnikom z barwnikami towarzyszyły w grobach palety do ich rozcierania z różnego rodzaju kamieni. Wśród darów grobowych są także różnego rodzaju narzędzia krzemienne, kamienne groty strzał (co świadczy o posługiwaniu się łukiem) i siekiery. Archeolodzy znaleźli również wyroby miniaturowe, takie jak naczynka ceramiczne, a nawet zdobiona miniatura bumeranga. Zupełnie niezwykła jest rzeźba przedstawiająca tilapię – rybę nilową – wykonana z płata miki. To najstarsza rzeźba znaleziona do dziś w Egipcie. Liczba i różnorodność przedmiotów znalezionych w grobach świadczą o tym, że do życia pozagrobowego przykładano dużą wagę, ale zarazem dowodzą dużej zamożności tego społeczeństwa.
W Gebel Ramlah polscy badacze udokumentowali bardzo ciekawe przejawy troski o całość szczątków zmarłego. Natknęli się na próby naprawiania uszkodzeń starszych szkieletów, spowodowanych nieuważnym wkopywaniem zwłok podczas kolejnych pogrzebów.Na przykład wstawiano zęby, które wypadły ze szczęk starszego szkieletu. Wiadomo o tym dlatego, że zabiegu dokonywano mimo braku znajomości anatomii – zęby wstawiano w nieodpowiednie otwory. Naukowcy stwierdzili także przypadek wkładania na miejsce bransolet zsuniętych przez nieostrożność z kości ramieniowych i mocowania ich we właściwej pozycji za pomocą małych klinów z drobnych kostek.