Od poszukiwań archeologicznych po obserwacje planet poza Układem Słonecznym nasi należą do światowej czołówki. Oto siedmiu wspaniałych – naszym zdaniem – wyróżniających się naukowców polskich. Warto pamiętać, że często za pojedynczymi badaczami stoją wieloosobowe zespoły i bez nich wielkie osiągnięcia, o których piszemy, nie mogłyby stać się rzeczywistością. To nie jest ranking, trudno bowiem porównywać tak odległe dziedziny, jak astronomia i medycyna. To raczej zestawienie dokonań, które dowodzi, że mimo narzekań na stan nauki w naszym kraju sami naukowcy nie mają się czego wstydzić.
Prof. Andrzej Udalski
Pracuje w Obserwatorium Astronomicznym Uniwersytetu Warszawskiego. W 1992 roku stanął na czele programu OGLE stosującego metodę mikrosoczewkowania grawitacyjnego opracowaną przez nieżyjącego wybitnego astrofizyka Bohdana Paczyńskiego. Wykorzystując tę metodę, zespół OGLE odkrył nieznane globy w odległych układach planetarnych oraz otworzył drogę innym badaczom na świecie. Korzystając z polskiego teleskopu w Chile, prof. Udalski koncentruje się na poszukiwaniu planety pozasłonecznej podobnej do naszej Ziemi. Najnowsze odkrycie zespołu to układ OGLE-2006-BLG-109 – nazwanym Układem Słonecznym w miniaturze.
Prof. Aleksander Wolszczan
Chyba najbardziej znany polski astronom, odkrywca pierwszego pozasłonecznego układu planetarnego. W roku 1990 odkrył planety krążące wokół pulsara. Odkrycie Wolszczana zapoczątkowało światowe poszukiwania planet pozasłonecznych. Od tego czasu, współpracując m.in. z młodymi polskimi naukowcami, odkrywał następne planety wokół odległych gwiazd. Dzisiaj znanych jest już ponad 270 takich obiektów. Od 1992 roku Wolszczan jest profesorem astrofizyki na Uniwersytecie Stanowym w Pensylwanii w USA. Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, do dziś jest najsłynniejszym profesorem tej szacownej uczelni.