Reklama
Rozwiń

Japończycy na tropie Yeti

Grupa japońskich himalaistów twierdzi, że natrafiła na odciski stóp mitycznego Yeti, Człowieka Śniegu. Japończycy penetrowali góry pomiędzy Nepalem a chińskim Tybetem

Publikacja: 22.10.2008 12:19

Japończycy na tropie Yeti

Foto: AFP

Rzekome tropy mierzą około 20 cm długości i przypominają ludzką stopę - poinformował w rozmowie z dziennikarzem AFP w stolicy Nepalu, Katmandu, Yoshiteru Takahashi kierujący japońskim Programem Poszukiwań Yeti.

Yoshiteru Takahashi wraz z siedmioma towarzyszami zakończył właśnie wyprawę w rejon masywu Dhaulagiri (7661 m n.p.m.). Spędzili tam 42 dni na poszukiwaniach mitycznego stworzenia. Celem japońskich poszukiwaczy było sfilmowanie go, ale nie zrealizowali tego celu.

- Podejmujemy wyprawy w Himalaje już od wielu lat. Dlatego nie jesteśmy żółtodziobami, potrafimy odróżnić tropy niedźwiedzia, daniela, wilka czy śniegowego leoparda. Ale to co widzieliśmy nie przypomina żadnego z tych tropów - powiedział poszukiwacz. - jesteśmy przekonani, że Człowiek Śniegu istnieje. Dzięki odciskom jego stóp oraz opowieściom miejscowej ludności, zyskaliśmy pewność, że to nie jest wymysł" - stanowczo twierdzi Takahashi.

Yeti od kilkudziesięciu lat zapładnia wyobraźnię podróżników, poszukiwaczy przygód, dziennikarzy i redaktorów poszukujących sensacyjnych tematów. Na przykład, w grudniu ubiegłego roku ekipa wysłana przez jedną z amerykańskich stacji telewizyjnych przemierzała zbocza Mont Everestu, pomiędzy Nepalem a Tybetem, oczywiście „z sukcesem": oznajmili, że znaleźli ślady Yeti.

Światowej sławy himalaista Reinhold Messner twierdził, że widział w 1986 roku tę legendarną istotę. Ale po kilku latach zmienił zdanie. W książce wydanej w 1998 roku, pod tytułem „W poszukiwaniu Yeti" stwierdził, że istnieje on tylko w wyobraźni ludzi, którzy mylą go z himalajskim brunatnym niedźwiedziem.

Reklama
Reklama

Natomiast świat nauki zawsze odnosił się sceptycznie do możliwości istnienia takiej istoty.

Yeti to przyjęta powszechnie w cywilizacji euroatlantyckiej (zachodniej) nazwa mitycznej istoty, niezidentyfikowanego gatunku, nie wiadomo, zwierzęcego czy praludzkiego. występuje on rzekomo na odludnych połaciach najwyższych gór świata, Himalajów, , na terytorium Indii, Nepalu, Chin (Tybetu), Bhutanu. Zagadką tą zajmuje się paranauka, a w jej ramach tzw. kryptozoologia. W zachodniej literaturze pierwsze wzmianki o Yeti pojawiły się w XIX wieku.

Nauka
Zaskakujący zwrot ewolucji. Ten gatunek odnowił cechy sprzed milionów lat
Nauka
Przełomowe odkrycie naukowców. Zmienia nasz obraz neandertalczyków
Nauka
Magma rozrywa kontynent afrykański? Przełomowe badania naukowców
Nauka
Alkohol, nikotyna, narkotyki wyzwaniem dla zdrowia publicznego. Między wolnością a reglamentacją
Nauka
Naukowcy testują nowy sposób walki z superbakteriami. Skład tabletek może zaskoczyć
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama