Operacja była niezbędna; wrodzona wada prowadziła stopniowo do uszkodzenia nerek i całkowitej utraty kontroli nad trzymaniem moczu. Lekarze z Centrum Medycznego Uniwersytetu Chicago opisali metodę operacji w grudniowym numerze magazynu „Urology”.
Po pionierskim zabiegu, który miał miejsce w lutym, chirurdzy użyli zrobotyzowanego systemu operacyjnego Da Vinci do powiększania pęcherza już sześć razy, potwierdzając skuteczność użytej przez siebie metody.
– Przypadek dziesięciolatki uznaliśmy za tzw. pęcherz neurogenny (to dysfunkcja dolnych dróg moczowych w wyniku wad wrodzonych) – powiedział prof. Mohan S. Gundeti, szef oddziału urologii dziecięcej w Comer Children Hospital Uniwersytetu Chicagowskiego. – Jej pęcherz był w stanie pomieścić jedynie ok. 170 gramów moczu. Co gorsza, niekontrolowane skurcze cofały zawartość pęcherza z powrotem do nerek i powodowały stałe uszkodzenie tych narządów i ich częste infekcje.
Dziewczynka czuła stały nacisk na pęcherz i ciągłą potrzebę chodzenia do toalety. Z tego powodu zaniechała picia soków czy napojów gazowanych, ograniczyła także picie wody do mniej niż dwóch szklanek dziennie. W niewielkim stopniu pomagały lekarstwa, pomimo kilku lat próbowania różnych kuracji. Stan zdrowia pacjentki na tyle się pogorszył, że operacja stała się niezbędna. Mohan S. Gundeti dotąd tradycyjnymi metodami chirurgii wielokrotnie przeprowadzał operacje ileocystoplastyki, jak w fachowej terminologii nazywa się powiększanie zbyt małego pęcherza. – Użycie robota pozwoliło na oszczędzenie pacjentce długiego cięcia w okolicy łonowej, pooperacyjnego bólu, ryzyka zapalenia i blizny – powiedział Gundeti.
Narzędzia robota wprowadzone zostały do jamy brzusznej przez pięć otworów wielkości groszowej monety. Wykorzystując fragment jelita lekarze powiększyli pęcherz prawie dwukrotnie. – Nikt na świecie jeszcze takiej operacji w ten sposób nie przeprowadził – powiedział prof. Mohan S. Gundeti. Pionierska operacja zajęła 10 godzin (tradycyjnie trwają dzisiaj od 6 do 8 godzin), ale chirurdzy twierdzą, że będą trwały znacznie krócej, kiedy lekarze nabiorą doświadczenia w wykonywaniu tego typu operacji.