Chcesz sprawić swoim szarym komórkom przyjemność? Wystarczy, że w relacjach z innymi ludźmi będziesz się kierować zasadą równości. W ten sposób uaktywnisz w mózgu tzw. układ nagrody. A więc te obszary, które reagują na różnorakie uciechy, począwszy od smacznego jedzenia, a skończywszy na rozkosznej muzyce. Jak wynika z najświeższych doniesień naukowych, ludzki umysł jest zwolennikiem równości. Co prawda daje się czasami omamić niższym uczuciom, ale badania dowodzą, że na poziomie neurobiologicznym czerpie przyjemność z postępowania zgodnego z tą zasadą.
To wniosek z prac naukowców California Institute of Technology (Caltech) i Trinity College w Dublinie. Informuje o nich najnowsze „Nature”.
[srodtytul]Jaka płaca, taka praca[/srodtytul]
Amerykanie i Irlandczycy są pierwszymi, którym udało się zgromadzić neurobiologiczne dowody świadczące o zamiłowaniu ludzkiego mózgu do równości. Pomocą posłużył im w tym funkcjonalny rezonans magnetyczny (fMRI), urządzenie umożliwiające podglądanie pracy szarych komórek. Przebadali nim 40 osób, uczestników gry pieniężnej zorganizowanej na potrzeby naukowego eksperymentu. Okazało się, że ośrodek przyjemności silniej reagował na finansową nagrodę, kiedy otrzymywał ją „uboższy” z graczy, niż kiedy wędrowała ona w ręce „bogatszego”. Co ciekawe, zależność ta dotyczyła osób z zasobniejszym kontem.
– Wydaje się, że uzyskaliśmy ostatni z obrazów w galerii naszej ludzkiej natury – skomentował prof. Colin Camerer z Caltech, współautor badań. Mówiąc to, miał na myśli dotychczasowe osiągnięcia neurobiologów w zakresie poszukiwania w mózgu ośrodków odpowiadających za emocje.