Wielokomórkowce istnieją co najmniej 1,5 miliarda lat dłużej, niż dotychczas obliczano. Świadczą o tym skamieniałości z zachodniej Afryki odkryte ostatnio przez francuskich naukowców i opisane w najnowszym wydaniu magazynu „Nature”.
Widoczne gołym okiem skamieniałości były zbudowane z wielu komórek, które razem tworzyły zorganizowaną w organizm całość. Wykopane na wzgórzach Gabonu w pobliżu miasta Franceville każą na nowo spojrzeć na chronologię rozwoju życia na Ziemi.
– Wskazówkę wyznaczającą moment powstania wielokomórkowego życia, stojącą dotąd na 600 milionach lat, przesuwamy na ponad 2,1 miliarda lat – powiedział agencji AFP Abderrazak El Albani z Uniwersytetu Poitiers i główny autor artykułu w „Nature”.
Dotychczas naukowcy byli przekonani, że do nagłego pojawienia się wielkiej liczby złożonych organizmów doszło podczas tzw. eksplozji kambryjskiej, ok. 530 mln lat temu.
„Wielokomórkowość to jeden z głównych progów w historii ewolucji” – piszą w komentarzu do informacji w „Nature” Philip Donoghue i Jonathan Antcliffe z Uniwersytetu w Bristolu. Droga do skomplikowanej budowy wielokomórkowej rozpoczęła się znacznie wcześniej. – Znaleźliśmy dotychczas 250 gatunków organizmów wyglądem przypominających ciasteczka z poszarpanymi brzegami – powiedział El Albani. – Mają najróżniejsze kształty i wymiary od 1 do 12 cm.