Nogi praludzi prawie jak nasze

Charakterystyczny dla człowieka sposób chodu jest dwukrotnie starszy, niż sądziliśmy – dowodzą ślady stóp odkryte w Tanzanii

Publikacja: 19.07.2011 19:47

Nogi praludzi prawie jak nasze

Foto: ROL

Odbite w Laetoli odciski stóp należą do gatunku Australopithecus afarensis. Pochodzą sprzed 3,7 mln lat.

Dzięki szczegółowej, wspomaganej symulacjami komputerowymi analizie specjaliści z uniwersytetów Liverpoolu i Manchesteru ustalili, że ślady należały do stworzenia poruszającego się w postawie prawie wyprostowanej w sposób charakterystyczny dla współczesnych ludzi. Dotąd naukowcy uważali, że przedstawiciele tego gatunku (m.in. słynna Lucy, której skamieniałości odkryto w Etiopii) poruszali się w sposób bardziej zbliżony do orangutanów, goryli i szympansów.

Analiza to efekt badania  11 tropów. Zastosowano specjalne programy komputerowe, wykorzystywane też m.in. do skanowania aktywności mózgu w diagnostyce medycznej. Udało się odtworzyć trójwymiarowy model stopy, która zostawiła ślady.

– Wcześniej sądziliśmy, że Australopithecus afarensis poruszał się w postawie pochylonej, na krawędziach stóp, odpychając się od ziemi środkową ich częścią, tak jak obecnie czynią to naczelne – mówi prof. Robin Crompton z Uniwersytetu Liverpoolu. – Ślady z Laetoli pozostawiła istota dwunożna, w pełni wyprostowana, odpychająca się paluchem, tak jak czynią do dziś ludzie. Nasze badania pokazują, że te cechy pojawiły się już prawie 4 mln lat temu u gatunku, który miał prowadzić częściowo nadrzewny tryb życia.

Prof. Crompton zauważył coś jeszcze: – Zdumiewające, że niektórzy ludzie obecnie pozostawiają ślady bardziej zbliżone do małpich niż te z Laetoli.

Dlaczego sposób poruszania się przodków ludzi jest tak istotny? – Kształt stopy to jedna z najistotniejszych różnic dzielących nas od naczelnych – wyjaśnia dr Bill Sellers z Uniwersytetu Manchesteru.

– U człowieka krótki korpus i długie nogi pozwalają na pokonywanie dużych odległości – mówi prof. Crompton. – Australopithecus afarensis miał zupełnie inną budowę ciała – krótkie nogi i długi tułów. Musimy się dowiedzieć, kiedy nasi przodkowie nauczyli się chodzić i biegać, bo to pozwoliło ludziom skolonizować świat.

Nauka
Dlaczego koty są rude? Naukowcy w końcu rozwiązali zagadkę DNA
Materiał Partnera
Czy jest pan/pani za…? Oto, jak sposób zadawania pytań wpływa na odpowiedzi
Materiał Partnera
Wzór na sprawiedliwość. Jak matematyka może usprawnić budżet obywatelski?
Nauka
Naukowcy zaobserwowali „piractwo lodowe” na Antarktydzie. Zachodzi szybciej, niż sądzono
Nauka
Przełomowe odkrycie naukowców dotyczące szpaków. Podważa wcześniejsze twierdzenia