Mózg Einsteina na iPada

Umysł, który zrewolucjonizował fizykę, można teraz pobrać jako aplikację za jedyne 9,99 dolarów

Aktualizacja: 25.09.2012 18:37 Publikacja: 25.09.2012 18:21

Mózg Einsteina na iPada

Foto: Fotorzepa, MW Michał Walczak

Choć w żaden sposób aplikacja nie uczyni z nas geniuszy, jej posiadacze będą mogli przyjrzeć się szczegółowym obrazom mózgu Einsteina.

Opracowanie aplikacji było możliwe dzięki dotacji, jaką dostało Narodowe Muzeum Zdrowia i Medycyny w Chicago. Pozwoliła ona na zeskanowanie i digitalizację prawie 350 slajdów wykonanych z plasterków mózgu Einsteina po jego śmierci w 1955 roku. Aplikacja pozwoli więc naukowcom i amatorom zajrzeć w głąb mózgu ekscentrycznego geniusza, tak jakby patrzyli przez mikroskop.

— Nie mogę się doczekać, aby dowiedzieć się, co oni odkryją — powiedział Steve Landers, konsultant muzeum, który zaprojektował aplikację. — Chciałbym myśleć, że Einstein byłby podekscytowany.

Po śmierci fizyka, patolog Thomas Harvey przeprowadził sekcję zwłok uczonego, oddzielił mózg w nadziei, że w przyszłości naukowcy będą mogli odkryć sekrety jego geniuszu.

Harvey przekazał próbki naukowcom i współpracował w badaniach, których wyniki zostały opublikowane w 1999 roku w magazynie „Lancet". Wykazały one, że region mózgu Einsteina — płat ciemieniowy — był o 15 procent większy niż przeciętnie. Region ten jest ważny dla rozumienia matematyki, języka i relacji przestrzennych.

Pytanie tylko, czy Einstein chciałby, aby obrazy jego szczątków sprzedawano nie-naukowcom za niecałe 10 dolarów.

Wpływy ze sprzedaży trafią do Muzeum Zdrowia i Medycyny w Silver Spring, w stanie Maryland, i do muzeum w Chicago. W 2015 roku otworzy ono interaktywną ekspozycję złożoną ze zbiorów cyfrowych.

Nauka
Szympansom bliżej do zachowań ludzi, niż nam się wydawało. Nowe wyniki badań
Materiał Partnera
Jak postrzegamy UE? Co myślimy w zależności od mediów, z których korzystamy?
Nauka
Tajny rosyjski satelita „nie jest już operacyjny”. Wywoływał spore obawy
Nauka
Dlaczego superwulkan Yellowstone nie wybucha? Naukowcy odkryli cenną wskazówkę
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Nauka
Kiedy gospodarki są w szoku? Co i jak kształtuje cykle koniunkturalne