21-letni Robert E. Crimo III jest podejrzany o strzelanie do swoich ofiar z dachu budynku na przedmieściach Highland Park w Illinois.

- W przypadku skazania grozi mu wyrok dożywocia bez możliwości zwolnienia warunkowego - powiedział prokurator stanowy Illinois Eric Reinhart.

Prokuratura zapowiedziała, że po oskarżeniu o morderstwo pierwszego stopnia pojawią się "dziesiątki innych zarzutów". Śledczy będą zabiegać o to, aby Crimo pozostał w areszcie bez możliwości wpłacenia kaucji do czasu pierwszego stawiennictwa w sądzie.

Zdaniem urzędników napastnik od tygodni planował swój atak. Powiedzieli, że wystrzelił ponad 70 kul w stronę ludzich oglądających poniedziałkową paradę, i że miał na sobie damskie ubrania, aby pomóc ukryć swoją tożsamość i wtopić się w spanikowany tłum, gdy uciekał.

- Wtopił się w tłum wszystkich innych, którzy biegali, prawie tak, jakby był również niewinnym widzem - powiedział sierżant Chris Covelli.

Oprócz siedmiu ofiar śmiertelnych, ponad trzydzieści osób było leczonych w szpitalach z powodu ran postrzałowych i innych obrażeń. 

Covelli powiedział, że Crimo miał dwa wcześniejsze spotkania z organami ścigania - wezwanie alarmowe-911 z kwietnia 2019 r. zgłaszające, że próbował popełnić samobójstwo i kolejne we wrześniu tego samego roku dotyczące rzekomych gróźb "zabicia wszystkich", które kierował do członków rodziny.

Czytaj więcej

Strzelanina na przedmieściach Chicago. Nie żyje co najmniej 6 osób

Policja odpowiadająca na drugi incydent zajęła kolekcję 16 noży, sztylet i miecz zgromadzony przez Crimo w jego domu, choć nie dokonano aresztowania, ponieważ władze w tym czasie nie miały prawdopodobnego powodu, aby wziąć go do aresztu - powiedział Covelli.

Poniedziałkowa strzelanina miała miejsce w dzielnicy o dużej populacji żydowskiej, ale policja nie miała natychmiastowych dowodów na jakiekolwiek antysemickie lub rasistowskie podłoże. Śledczy przeglądali filmy, które Crimo zamieścił na mediach społecznościowych, zawierające brutalne obrazy.

Podejrzany użył do ataku karabinu o dużej mocy, podobnego do AR-15, który porzucił na miejscu zdarzenia.

Miał podobny karabin w samochodzie swojej matki, który prowadził, gdy policja wzięła go do aresztu, i posiadał inne pistolety, z których wszystkie zostały zakupione legalnie w Illinois - powiedzieli urzędnicy. W sumie Crimo zakupił pięć sztuk broni palnej, w tym karabiny i pistolety.