Powiększają do 2,8 raza. Dodatkowe okulary służą do przełącznia z trybu normalnego widzenia na powiększanie. Niezbędne do tego są filtry polaryzacyjne, które pozwalają włączać i wyłączać powiększanie obrazu. Soczewki i okulary skonstruowane zostały na użytek osób starszych, cierpiących na związaną z wiekiem utratę wzroku. Całość opracował zespół pod kierunkiem prof. Josepha Forda z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego i dr. Erica Tremblaya z Politechniki Federalnej w Lozannie.
Związane z wiekiem zwyrodnienie plamki żółtej jest jedną z najpowszechniejszych przyczyn ślepoty w krajach rozwiniętych. Uszkodzona zostaje część oka odpowiedzialna za widzenie szczegółów. Chorzy tracą zdolność czytania, rozpoznawania twarzy i prowadzenia pojazdów.
Soczewki kontaktowe stworzone przez naukowców w części centralnej pozwalają widzieć normalnie. Układ powiększający znajduje się w pierścieniu wokół środka soczewki. Maleńkie aluminiowe lusterka działają jak lupa, cztery razy odbijają światło zanim skierują je w w kierunku siatkówki oka. Soczewki mają średnice 8 mm i grubość 1 mm. Wyposażone są mikroskopijne kanaliki — konieczne, aby oko mimo soczewki mogło oddychać.
W trybie normalnego widzenia powiększony obraz jest niewidoczny, ponieważ jest zablokowany przez filtry polaryzacyjne nakładane na dodatkową parę okularów.