Fragment dzbana, na którym widnieje zapis, został odkryty niedaleko Wzgórza Świątynnego. Badaniami kierowała dr Eilat Mazar z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie. Jej zdaniem, fragment dzbana pochodzi z okresu panowania Króla Dawida lub Salomona, jest o 250 lat wcześniejszy niż najstarszy dotąd zapis hebrajski znany z Jerozolimy.

Napis został sporządzony w jednym z języków kananejskich. Zawiera kilka liter odpowiadających spółgłoskom m, q p, h, n. Ta kombinacja liter nie tworzy żadnego zrozumiałego słowa w znanych nauce wymarłych językach. Inskrypcja znajduje się tuż przy brzegu dzbana, a znaleziony fragment jest bardzo mały.

Według badaczy, pierwotny napis okalał prawdopodobnie całą szyjkę dzbana, a fragment, który został znaleziony, obejmuje ostatnie litery napisu i prawdopodobnie pierwszą.

Badacze przypuszczają, że treścią napisu była zawartość dzbana lub imię jego właściciela. Być może napis odnosi się do jednego z mieszkańców miasta, który nie należał do społeczności Izraelitów, mógł być to przedstawiciel plemiona Jebusytów, którzy za czasów panowania Dawida i Salomona stanowili część mieszkańców Jerozolimy.

Analiza gliny z jakiej został zrobiony dzban potwierdziła, że prawdopodobnie wykopana została na wzgórzach w okolicach miasta.