Według specjalistów z Uniwersytetu Stanowego Georgii język gestów pomagał w poszukiwaniu jedzenia i informowaniu się o zagrożeniach. To również element w ewolucji prawdziwego języka. Takiego zachowania tych zwierząt badacze dotąd nie obserwowali.
Zespół dr. Charlesa Menzela zaprojektował ćwiczenie w taki sposób, aby dwa szympansy mogły kierować poczynaniami człowieka poszukującego jedzenia na otwartym terenie. Człowiek nie wiedział, gdzie ukryty jest „skarb", małpy – tak. Gestami zachęcały człowieka do przejścia w określone miejsce.
– To pozwoliło zwierzętom wybrać metodę komunikacji i zainicjować tę rozmowę – opowiada dr Menzel. – Szympans musiał zwrócić uwagę człowieka i pokierować nim w pożądany przez siebie sposób.
Zdaniem dr Sarah-Jane Vick już wcześniej naukowcy wiedzieli, że zwierzęta te są zdolne do komunikacji gestami, jednak pierwszy raz zaobserwowano tak złożone komunikaty i koordynację działań.
– Tego rodzaju komunikacja migowa była istotnym fundamentem dla ewolucji języka – podkreśla dr Anna Roberts z Uniwersytetu Chester.