Analiza radiowęglowa kart Koranu przechowywanych w bibliotece Uniwersytetu Birmingham w Wielkiej Brytanii wskazuje, że powstały one między 568 i 645 rokiem. Historycy utrzymują, że Mahomet, prorok islamu, urodził się prawdopodobne w 570 roku w Mekce, a zmarł w 632 roku w Medynie.
Według muzułmańskiej tradycji Koran powstawał od 610 roku — był objawiany Mahometowi. Jeżeli datowanie materiału, z którego sporządzono karty się potwierdzi, będzie to oznaczało, że Mahomet przetworzył istniejące wcześniej teksty i na ich podstawie stworzył pierwszą wspólnotę muzułmańską.
„To daje wsparcie tezom dotyczącym genezy Koranu, że Mahomet i jego najwcześniejsi zwolennicy wykorzystali istniejący już tekst i dopasowali go do swoich planów politycznych i teologicznych. A nie, że ten tekst został mu objawiony z niebios" — mówi „Times of London" Keith Small z Biblioteki Bodlejańskiej Uniwersytet Oksfordzkiego.
- Zgodnie z tradycją muzułmańską Prorok Mahomet doznawał objawień, które dały początek Koranowi, od 610 roku naszej ery do 632 roku, roku jego śmierci - tłumaczy prof. David Thomas z Uniwersytetu Birmingham. - Ale w tym okresie przesłanie od Boga nie miało formy księgi, tak jak to jest dzisiaj. Objawienia były przechowywane w pamięci ludzkiej. Części spisywano na liściach palmowych, pergaminie, kamieniach, kościach wielbłądów. Dopiero kalif Abu Bakr, pierwszy przywódca społeczności muzułmańskiej po Mahomecie, nakazał zebranie tych tekstów w postaci księgi.
Finalna i oficjalna wersja powstała dopiero ok. 653 roku na rozkaz panującego wówczas kalifa Usmana ibn Affana. Tymczasem dokumenty odkryte niedawno w Birmingham są znacznie wcześniejsze. Znajdowały się w kolekcji ok. 3 tys. tekstów pochodzących z Bliskiego Wschodu. Zostały przywiezione do Wielkiej Brytanii z Iraku w latach 20. ubiegłego stulecia. Fragmenty te były umieszczone w innej kopii Koranu, pochodzącej z VII wieku. Dopiero przed miesiącem okazało się, że wśród dokumentów znajduje się najstarsza kopia Koranu.