Frombork Future Festival – wyjątkowe miejsce, wyjątkowe atrakcje

Mikołaj Kopernik żył i pracował we Fromborku – niewielkiej miejscowości położonej na Warmii. W tych samych, zabytkowych murach, w których pracował i mieszkał słynny astronom spotkały i połączyły się pozornie skrajne różnie światy – wielka nauka, ekskluzywna moda, nieszablonowa muzyka. Wszystko to działo się 20 września w czasie Future Frombork Festival.

Publikacja: 25.09.2024 10:54

Frombork

Frombork

Foto: AdobeStock

Choć zorganizowany w niewielkiej, oddalonej od aglomeracji, miejscowości Future Frombork Festival spotkał się z dużym zainteresowaniem i zapewnił odwiedzającym wydarzenie gościom moc atrakcji – merytorycznych, wizualnych, muzycznych. 

materiały prasowe

Future Frombork Festival: Naszą przyszłością jest kosmos

- Jako cywilizacja wychodzimy w kosmos. Jeszcze 20-30 lat temu mieliśmy bardzo ugrzeczniony obraz kosmosu. Dzięki nowym misjom widzimy ogrom różnorodności w naszym układzie planetarnym. Pierwszym etapem eksploracji jest księżyc. Chcemy go skolonizować, żeby zdobyć energię, zasoby, żeby było nam bliżej latać dalej. Drugim etapem ma być eksploracja Marsa. Powstała idea – stąd właśnie misja JUICE będzie tworzenie habitatów, czyli miejsc gdzie mogą znaleźć się roboty lub ludzie właśnie na księżycach Jowisza. Myślimy o tym, aby na Ganimedesie właśnie taki habitat powstał – mówiła prof. Hanna Rothkaehl z CBK PAN podczas panelu pt. „Czy czeka nas kolejny przewrót kopernikański”. 

Tak śmiałych deklaracji padło znacznie więcej – w końcu Future Frombork Festival zgromadził prawdziwą elitę polskiego sektora kosmicznego. Przedstawiciele branży rozmawiali zarówno o możliwościach naszej cywilizacji, jak i sięgali po znacznie bliższe nam tematy, mówiąc o wpływie technologii kosmicznej na naszą codzienność. 

- Dzisiaj każdy z nas ma pod ręką telefon komórkowy. Korzystamy z GPS, zamawiamy jedzenie, zakupy. Wszystko to dzieje się dzięki sygnałom docierającym do nas z przestrzeni kosmicznej – mówił dr inż. Jerzy Żurek w czasie debaty „Polska na Orbicie”

- Standardem komunikacji optycznej i kwantowej, który opracowujemy, zainteresowała się samorzutnie NASA. Zostaliśmy zaproszeni do uczestnictwa w zespole przygotowującym taki standard – opowiadał o swojej pracy Michał Szwajewski, dyrektor merytoryczny Future Frombork Festival.

Czytaj więcej

Michał Szwajewski: We Fromborku chcemy promować przemysł kosmiczny

Od Kopernika po satelity, czyli Future Frombork Festival 2024

Goście odwiedzający Future Frombork Festival mieli okazję nie tylko posłuchać naukowców, ale także zapoznać się z dokonaniami polskiego przemysłu kosmicznego. W zabytkowych murach „Pałacu Biskupów Warmińskich” na wyciągnięcie ręki były wyeksponowane polskie satelity oraz kosmiczne produkty krajowych firm. 

Jednak – mimo nawiązującej do przyszłości nazwy – festiwal we Fromborku zapewnił swoim gościom odpowiednią podbudowę merytoryczną. Dzięki regionalnym archiwom, uczestnicy wydarzenia mogli zobaczyć autentyczne zapiski Kopernika, dokumenty potwierdzające jego pracę w tym regionie – zarówno spisane ręką astronoma, jak również przez niego podpisane. 

materiały prasowe

Pokaz mody wśród gwiazd

Jednym z kluczowych punktów Future Frombork Festival był pokaz mody marki MMC. Marka znana jest z projektów unikatowych okryć wierzchnich i nieszablonowych projektów sukienek i spódnic. Zaprezentowane we Fromborku wzory i kombinacje nawiązywały… oczywiście do podboju wszechświata przez człowieka. 

- Do przygotowania kolekcji zainspirował nas świat kosmosu, który widzieliśmy na filmach, w programach telewizyjnych. Przejrzeliśmy sporo materiałów udostępnionych przez NASA, w tym materiałów archiwalnych, z lat 60. stąd odniesienia właśnie do tamtego okresu. Moda lat 60 bardzo inspirowała się kosmosem, więc i nas zainspirowała do stworzenia tej kolekcji – mówi Rafał Michalak, który wraz z Iloną Majer tworzą markę MMC. 

Czytaj więcej

Kopernik i Frombork pomogą w promocji nauki i kultury

Czy kosmos ma brzmienie?

Zwieńczeniem wydarzenia we Fromborku był niezwykły koncert zainspirowany dźwiękami pochodzącymi z biblioteki dźwięków NASA. Za jego przygotowanie odpowiada duet Nanook of the North, czyli Piotr Kaliński i Stefan Wesołowski. Młodzi, ale utalentowani i cieszący się zasłużoną sławą twórcy muzyczni zaprezentowali wyjątkową kompozycję wprowadzającą licznie zgromadzonych słuchaczy w nastrój odległych podróży, o jakich ludzkość dziś marzy. 

- Na co dzień nie robimy tego, co robimy tutaj. Nie spotykamy się zbyt często na koncertach, więc jest to godne uwagi wydarzenie także dla nas. Dzisiejszy, premierowy materiał, będzie też podstawą naszej nowej płyty – podkreślał w dniu festiwalu Piotr Kaliński. 

materiały prasowe

Frombork – miasto spotkania i dialogu

- Frombork, to miasto na krańcu świata – tak nazywał je Kopernik. Miasto to ma jednak wymiar mistyczny. Jest fenomenem spotkania i dialogu. I w tym fenomenie spotykamy się dzisiaj podczas Future Frombork Festival – mówił ks. dr Jacek Wojtkowski, gospodarz Wzgórza Katedralnego we Fromborku otwierając pierwszą edycję festiwalu. 

I właśnie we wrześniu Frombork stał się miejscem spotkania łączącego pozornie różne dziedziny życia. 

Sponsorem wydarzenia była Energa Grupa Orlen. Partnerem technologicznym było LG. Partnerem strefy chillout był Lech Free. Wydarzenie wsparła marka VELO. Patronaty medialne nad Future Frombork Festival objęły: Rzeczpospolita, Vogue, WP Tech, naEkranie.pl.

Choć zorganizowany w niewielkiej, oddalonej od aglomeracji, miejscowości Future Frombork Festival spotkał się z dużym zainteresowaniem i zapewnił odwiedzającym wydarzenie gościom moc atrakcji – merytorycznych, wizualnych, muzycznych. 

Future Frombork Festival: Naszą przyszłością jest kosmos

Pozostało 96% artykułu
Czym jeździć
Technologia, której nie zobaczysz. Ale możesz ją poczuć
Tu i Teraz
Skoda Kodiaq - nowy wymiar przestrzeni
Nauka
Zbliżamy się do granicy oczekiwanej długości życia? Naukowcy podają, ile może wynosić
Nauka
Nagrody Nobla 2024: Nagroda Nobla w dziedzinie chemii przyznana. Kto został laureatem?
Nauka
Nagroda Nobla z fizyki przyznana. Ojciec laureata urodził się na Mazowszu
Nauka
Nobel z fizyki 2024 z polskim akcentem