W warszawskim hotelu Radisson Blu Sobieski odbyła się uroczystość wręczenia statuetek zwycięzcom.
– To niezwykle istotne coroczne wydarzenie dla służby zdrowia – mówił podczas uroczystości wiceminister zdrowia Piotr Warczyński. – Jestem pewien, że Ranking Szpitali będzie jeszcze zyskiwał na ważności, bo jest on w swoim duchu zgodny z zamierzeniami Ministerstwa Zdrowia. Chcemy, żeby dane o jakości usług były ogólnie dostępne i żeby zestawienia takie jak ten ranking obejmowały jak największą część placówek medycznych.
– Szpitale to serce systemu ochrony zdrowia – potwierdziła dr Paulina Miśkiewicz, dyrektor Biura Światowej Organizacji Zdrowia w Polsce. – Jakość i bezpieczeństwo oferowanych przez nie usług to są kwestie kluczowe.
Pleszew, Olsztyn, Łódź i Gdańsk
W rankingu wzięły udział 223 szpitale, które reprezentują ponad połowę bazy łóżkowej wszystkich polskich placówek. W głównym zestawieniu (szpitali zabiegowych, wielospecjalistycznych i onkologicznych) zwyciężyło Pleszewskie Centrum Medyczne w Pleszewie. W kategorii szpitali zabiegowych, monospecjalistycznych (bez onkologicznych) wygrało Gdańskie Centrum Sercowo-Naczyniowe. Wśród szpitali niezabiegowych najwyższą punktację uzyskał Wojewódzki Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej Centrum Leczenia Chorób Płuc i Rehabilitacji w Łodzi.
Dodatkowo przyznano nagrody za jakość opieki medycznej: tu zwyciężył Szpital Miejski im. Mikołaja Kopernika w Olsztynie. Przyznano również nagrody trzem najlepszym szpitalom w każdym województwie. Jeśli zaś chodzi o drużynowe wyniki poszczególnych województw, najlepsze okazało się świętokrzyskie.