Czerwona kokardka rozświetli Warszawę. Także budynek naszej redakcji

Już jutro, 1 grudnia, z okazji Światowego Dnia AIDS, na fasadach budynków stolicy rozbłysną czerwone kokardki z napisem „Razem przeciw HIV”. Będzie to finałowa akcja tegorocznej kampanii edukacyjnej, która objęła 10 polskich miast.

Aktualizacja: 30.11.2020 10:35 Publikacja: 30.11.2020 10:26

Kończy się Światowy Dzień Walki z AIDS. Nasza redakcja włączyła się w jego obchody. Na budynku wyświ

Kończy się Światowy Dzień Walki z AIDS. Nasza redakcja włączyła się w jego obchody. Na budynku wyświetlono logo Czerwonej Kokardki. Symbolu jedności z chorymi.

Foto: Fotorzepa, Piotr Górski

Czerwone kokardki są  symbolem solidarności z osobami żyjącymi z HIV. W tym roku mają szczególne znaczenie, ponieważ w przestrzeni publicznej zagrożenie HIV zostało niejako wyparte przez pandemię COVID-19. Wydaje się, że zapomnieliśmy o jednym wirusie w obawie przed drugim. Niesłusznie! Rok 2019 był w Polsce rekordowy pod względem liczby nowo wykrytych zakażeń HIV. Odnotowano ich – według szacunków Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH - aż 1615. Akcję prowadzą Polska Fundacja Pomocy Humanitarnej „Res Humanae” oraz Gilead Sciences.

Statystyki z 2019 roku jasno pokazują, że epidemia HIV nie została pokonana. Co więcej – przybiera na sile. Codziennie średnio 3-5 osób dowiaduje się, że są seropozytywne. Przypominające o tym zagrożeniu czerwone kokardki pojawiały się w 10 polskich miastach już od 14 listopada. Warto dodać, że 10 to nieprzypadkowa liczba. Związana jest z 10-leciem programu Pozytywnie Otwarci, który od wielu już lat jest jedną z ważniejszych realizowanych w Polsce akcji edukacyjnych dotyczących HIV.

Infekcja HIV już od dawna nie jest wyrokiem śmierci. W Polsce dostępne są  doskonałe leki. Osoba żyjąca z HIV, która rozpocznie systematyczną terapię ARV osiąga poziom niewykrywalnej wiremii w przeciągu 6-12 miesięcy i staje się niezakaźna dla partnera/partnerki. Dostępność terapii istotnie, dzięki staraniom Ministerstwa Zdrowia i Krajowego Centrum ds. AIDS, jest w Polsce powszechna. Każda osoba HIV+ może otrzymać odpowiednie dla siebie, skuteczne i dobrze tolerowane leki ARV, dzięki którym ma szansę na normalne życie do starości. Niestety mimo to ludzie wciąż umierają w Polsce na AIDS. Także bardzo młodzi.

„Tylko co dziesiąty Polak zrobił test na HIV. To o wiele za mało. Wypieramy ze świadomości ryzyko zakażenia tym wirusem. A teraz – w dobie COVID-19 – mam wrażenie, że zapomnieliśmy o nim niemal zupełnie. Ale on jest. I pozostaje groźny, jeśli nie zostanie w porę wykryty i poddany terapii. Testy to klucz do walki z tą epidemią. Wierzę, że zarówno czerwone kokardki na ulicach miast, jak i wirtualny Tramwaj zachęcą ludzi to badania się w kierunku HIV. To ważny cel tych akcji” – powiedział Paweł Mierzejewski z Gilead Sciences, koordynator programu Pozytywnie Otwarci.

Zbliżający się Światowy Dzień AIDS to również okazja do tego, żeby po raz kolejny w trasę wyruszył wirtualny Tramwaj zwany Pożądaniem, organizowany przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA Polska, również laureata konkursu Pozytywnie Otwarci. W dniach 1-13 grudnia Tramwaj będzie jeździł w Białymstoku, Bydgoszczy, Gdańsku, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Opolu, Poznaniu, Radomiu, Szczecinie, Śląsku, Warszawie, Wrocławiu oraz Zielonej Górze, szczegóły można będzie znaleźć na Facebooku każdego Oddziału Stowarzyszenia. Wśród wydarzeń warto zwrócić uwagę na 4 webinaria:

2 grudnia – kontakt z krwią pacjenta/pacjentki o niepewnym statusie serologicznym z udziałem lek. Mateusza Pliczko (Oddział Kraków),

3 grudnia – praca psychiatry z osobami HIV+ (Oddział Lublin),

8 grudnia – rozmowa z Magdą Glewicz, osobą żyjącą z HIV od urodzenia (Oddział Warszawa),

11 grudnia – porównanie leczenia zakażeń HIV i SARS-Cov-2  prowadzone przez prof. Tomasza Smiatacza (Oddział Gdańsk).

Dzisiaj 30 listopada w wersji online (aids2020.pl) rozpoczyna się także doroczna konferencja „Człowiek żyjący z HIV w Rodzinie i Społeczeństwie”.

Czerwona Kokardka na budynku naszej Redakcji zostanie wyświetlona jutro między 18:30 - 19:00.

Nauka
Samica krokodyla złożyła jaja po 16 latach bez kontaktu z samcem
Nauka
Chiny rozpoczynają wiercenie jednego z najgłębszych odwiertów na świecie
Materiał Promocyjny
Studia podyplomowe na UWr odpowiedzią na wyzwania teraźniejszości
Nauka
Morze Czerwone: W Zatoce Akaba wymarł cały gatunek jeżowców
Nauka
Naukowiec z Florydy pobił rekord czasu spędzonego pod wodą