Indie: Łazik Chandrayaan-3 wylądował na Księżycu

Indyjski łazik Chandrayaan-3 wylądował w środę na południowym biegunie Księżyca. Oznacza to, że Indie stały się pierwszym w historii państwem, któremu takie lądowanie się udało.

Aktualizacja: 23.08.2023 15:32 Publikacja: 23.08.2023 07:24

Wizualizacja lądowania lądownika z indyjskim łazikiem na Księżycu

Wizualizacja lądowania lądownika z indyjskim łazikiem na Księżycu

Foto: AFP

Ok. 14:30 łazik znalazł sie ok. 150 metrów nad powierzchnią Księżyca. Od pewnego momentu lądowanie zaczął obserwować premier Narendra Modi, który przebywa w RPA na szczycie BRICS.

Ok. 14:33 łazik wylądował na Księżycu.

Indie przeszły tym samym do historii jako pierwszy kraj, który przeprowadził udane lądowanie w rejonie południowego bieguna Księżyca.

Po lądowaniu łazika Chandrayaan-3 na Księżycu premier Indii Narendra Modi zapowiada misję załogową

- Dokonaliśmy miękkiego lądowania na Księżycu - oświadczył premier Modi łącząc się z Johannesburga z indyjską agencją kosmiczną (IRSO).

- Ten sukces należy do całej ludzkości i pomoże misjom księżycowym realizowanym przez inne kraje w przyszłości - mówił Modi.

Modi mówił też, że kraje "globalnego Południa" są w stanie realizować takie misje jak ta, której podjęły się Indie.

- To historyczny moment dla każdego mieszkańca Indii, jesteśmy wszyscy bardzo dumni... Chcę pogratulować wszystkim 1,4 mld obywateli naszego kraju - mówił też indyjski premier.

- Dziś jesteśmy w kosmosie - podkreślał. Modi zapowiedział jednocześnie, że w przyszłości Indie będą chciały wysłać załogową misję na Księżyc. - Indie dowiodły, że niebo nie jest granicą (sky is not the limit - parafraza angielskiego powiedzenia sky is the limit oznaczającego, że możliwości są nieograniczone - red.).

Udanego lądowania i zostania czwartym krajem świata, który wylądował na Księżycu, pogratulował Indiom szef NASA, Bill Nelson.

Co ciekawe budżet indyjskiej misji - ok. 74 mln dolarów - jest niemal dwukrotnie niższy niż budżet hollywoodzkiej superprodukcji "Barbie" (145 mln dolarów).

W weekend przy próbie lądowania w rejonie południowego bieguna Księżyca rozbił się rosyjski łazik, Łuna 25.

Czytaj więcej

Katastrofa rosyjskiej sondy na Księżycu. Fiasko prestiżowej misji

Lądowanie na Księżycu: Indie dołączają do USA, Chin i ZSRR

Łazik Chandrayaan-3 został wyniesiony na orbitę z kosmodromu w Andhra Pradesh przez rakietę LVM3 M4 14 lipca.

Łazik pięciokrotnie okrążył Ziemię, za każdym razem zwiększając odległość od niej, po czym zaczął zmierzać w stronę Księżyca. Na orbicie Księżyca znalazł się 5 sierpnia. W ubiegłym tygodniu lądownik oddzielił się od modułu, który przetransportował łazik na orbitę.

Przed środowym lądowaniem indyjskiego łazika na Księżycu tylko trzy kraje - USA, Chiny i ZSRR - przeprowadziły udane lądowania na Księżycu. Jednak żadnemu z nich nie udało się wylądować w rejonie południowego bieguna Księżyca.

Lądowanie w tym rejonie jest ważne, ponieważ w tamtejszych kraterach może znajdować się woda w postaci lodu. Potwierdzenie tego byłoby kluczowe dla planów stworzenia w przyszłości stałej bazy na Księżycu. Woda potrzebna jest m.in. do produkcji tlenu czy paliwa. Lód na Księżycu mógłby też być źródłem wody pitnej. 

Czytaj więcej

Indie: Koszt lądowania na Księżycu niemal dwa razy mniejszy niż budżet "Barbie"

Indie już raz próbowały przeprowadzić lądowanie w tej części Księżyca - łazik Chandrayaan-2 rozbił się przy takiej próbie w 2019 roku.

Problemem przy lądowaniu w tej części Księżyca jest trudny teren - znajduje się tu wiele zagłębień i kraterów.

Misja łazika z Indii na Księżycu ma trwać dwa tygodnie

Premier Indii, Narendra Modi nazwał misję łazika Chandrayaan-3 "nowym rozdziałem w odysei kosmicznej Indii". Mieszkańcy Indii modlili się o powodzenie misji.

Problemem przy lądowaniu w tej części Księżyca jest trudny teren - znajduje się tu wiele zagłębień i kraterów. Misja indyjskiego łazika na Księżycu ma trwać dwa tygodniePremier Indii, Narendra Modi nazwał misję łazika Chandrayaan-3 "nowym rozdziałem w odysei kosmicznej Indii". Mieszkańcy Indii modlą się o powodzenie misji.
Misja indyjskiego łazika ma trwać zaledwie dwa tygodnie. W tym czasie łazik przeprowadzi serię eksperymentów, by ustalić skład mineralny powierzchni Księżyca.

Przed lądowaniem indyjska agencja kosmiczna opublikowała zdjęcia Księżyca wykonane z orbity.

Ok. 14:30 łazik znalazł sie ok. 150 metrów nad powierzchnią Księżyca. Od pewnego momentu lądowanie zaczął obserwować premier Narendra Modi, który przebywa w RPA na szczycie BRICS.

Ok. 14:33 łazik wylądował na Księżycu.

Pozostało 95% artykułu
1 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nauka
Naukowcy zbadali rekiny u wybrzeży Brazylii. Testy na obecność kokainy... nie wyszły dobrze
Nauka
Brytyjscy naukowcy: Nietoperze zawierają przyjaźnie, tworzą trwałe więzi
Nauka
Naukowcy wskazali dietę, która może nasilać stany lękowe
Nauka
Naukowcy: Słonie zwracają się do siebie po imieniu
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Nauka
Zombifikacja, czyli tragiczne skutki fentanylu