Okręt USS „Independence" spoczywa na głębokości 790 metrów w pobliżu Wysp Farallońskich u wybrzeży Kalifornii, 40 km od San Francisco. Poinformowała o tym NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration). Badania prowadzone są z udziałem specjalistów z US Navy. Zespołem kieruje James Delgado.
Wrak odnaleziono podczas poszukiwań w ramach dwuletniego projektu zmierzającego do lokalizowania i badania historycznych wraków w rejonie, w którym utworzono Farallones National Marine Sanctuary. Lotniskowiec spoczywa w najgłębszym miejscu podwodnego sanktuarium. Naukowcy amerykańscy spodziewają się zlokalizować w tym rejonie około 300 jednostek.
Poszukiwania prowadzono najpierw ze statku badawczego R/V Fulmar należącego do marynarki amerykańskiej, a teraz poszukiwacze przenieśli się na statek badawczy EV Nautilus należący do Inner Space Center przy University of Rhode Island's Graduate School of Oceanography. Naukowcy posługują się podwodnymi autonomicznymi robotami Echo Ranger, mają one długość 5,5 m. Maszyny te zostały specjalnie zaprojektowane i zbudowane do tych poszukiwań przez inżynierów Boeinga. Natomiast firma Coda Octopus zaprojektowała i wykonała system sonarowy dla robotów tworzący obraz trójwymiarowy.
Badacze i ekipa techniczna znajdujący się na pokładzie Nautilusa mogli śledzić pracę robotów, podczas gdy przepływały zaledwie kilka metrów nad wrakiem. Przekazane dane ukazały obraz okrętu stojącego równo na stępce i zachowanego w rewelacyjnym stanie. – Wprawdzie jest kilka zmian od czasu, gdy zatonął 65 lat temu, ale to, co mogliśmy zobaczyć, bardzo mało przypomina stan, w jakim zazwyczaj znajduje się okręt przed zatonięciem. Natomiast całkowitym zaskoczeniem są dwa samoloty znajdujące się w hangarach, są to myśliwce typu F6F-5N Hellcat – powiedział James Delgado.
Historia USS „Independence" (numer bojowy CVL 22) jest niezwykła. Zwodowany w 1942 roku, do służby wszedł w 1943. Dotrwał bez szkód do końca wojny. Brał udział w ofensywie przeciwko Japonii, przyczynił się do zniszczenia pancernika „Musashi". Myśliwce startujące z jego pokładu strąciły co najmniej 78 japońskich samolotów.