Przed tworzeniem się Europy dwóch prędkości w dostępności do leków ostrzegali eksperci z Polski i Węgier obecni na debacie „Przyszłość zdrowotna obywateli państw Grupy Wyszehradzkiej". Zwracali uwagę, że pacjenci z tych krajów mają znacznie bardziej ograniczony dostęp do nowych leków hematoonkologicznych niż chorzy w Europie Zachodniej. Polaków wyprzedzają też Czesi, Słowacy i Węgrzy.
Wydajemy za mało na zdrowie
– W Polsce na ochronę zdrowia przeznacza się zaledwie 4,3 proc. PKB, to znacznie mniej niż unijna średnia, a trzeba pamiętać, że polskie PKB jest też niższe. W ciągu ostatnich pięciu lat w Polsce wydatki na refundację leków nie wzrosły w stosunku do wszystkich wydatków na ochronę zdrowia, dlatego nowe leki, jeśli w ogóle się pojawiają, to tylko w programach lekowych przeznaczonych dla wąskich grup pacjentów, by nie miało to dużego wpływu na budżet płatnika – mówił Robert Plisko, prezes Health Technology Assessment Consulting.
Również na Węgrzech na ochronę zdrowia przeznaczany jest podobny procent PKB. – Czesi i Słowacy zwiększają swoje wydatki na zdrowie, a także na leki. My wydajemy mniej, niż to jest rozsądne – ostrzegał dr Mark Molnar, przewodniczący Węgierskiego Stowarzyszenia Komunikacji w Zdrowiu.
W Polsce barierą do nowoczesnych terapii jest też długa droga zanim lek, zarejestrowany już w Europie, trafi na listę refundacyjną. Najpierw firma musi złożyć wniosek do Ministerstwa Zdrowia, następnie jest on oceniany przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT), która rekomenduje go (lub nie) do refundacji.
– AOTMiT przedstawia ministrowi zdrowia rekomendacje dotyczące bezpieczeństwa, skuteczności i efektywności kosztowej danej terapii. Moja rekomendacja kończy proces legislacyjny w AOTMiT. Należy ją czytać od początku do końca. W pierwszym zdaniu odpowiadam na pytanie ministra, czy rekomenduję refundację nowej technologii, jednak dalej zwykle piszę, pod jakimi warunkami warto ją refundować, np. gdy firma wdroży instrumenty podziału ryzyka – opisywał ten proces dr Wojciech Matusewicz, prezes AOTMiT.