Sympozjum poświęcone temu zagadnieniu odbyło w Moskwie. Naukowcy z Polski i Rosji przypomnieli postacie pionierów medycyny działających w obu krajach, historię ważnych osiągnięć medycznych i działalność instytucji - na przykład Cesarskiego Uniwersytetu Warszawskiego - obecnego Uniwersytetu Warszawskiego i jego wydziału medycznego.
W dziejach medycyny Polska i Rosja mają wspólne korzenie. Polacy studiowali na Uniwersytecie Moskiewskim i zostawali wybitnymi profesorami, a naukowcy rosyjscy uczyli się na Uniwersytecie Warszawskim i stali się znaczącymi postaciami.
- Nasza idea jest taka, by mówić o wspólnych dokonaniach na forum ogólnoświatowym. O historii polskiej medycyny nie można mówić bez uwzględnienia kontekstu innych krajów - Austrii, Niemiec, Ukrainy, Białorusi i Rosji. Jednak przez ponad 20 lat nie było między dwoma krajami kontaktów na szerszą skalę w tej dziedzinie - powiedział Andrzej Goworski, koordynator do spraw nauki z Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji im. Eleonory Reicher w Warszawie.
Teraz historycy medycyny planują anglojęzyczne publikacje przypominające rosyjsko-polskie dokonania w tej dziedzinie. Wiele jest tekstów napisanych po rosyjsku i po polsku, które nie doszły dalej do świadomości szerszego grona naukowców, a były nowatorskie.
Współpracę międzynarodową nad historią medycyny Rosjanie prowadzą już z Łotwą. Szwajcarzy interesują się historią rosyjskiej farmaceutyki, która na przełomie XIX i XX wieku stała na wysokim poziomie.