Doktor Himanshu Bansal ze szpitala Anupam w Rudrapurze w indyjskim stanie Uttarakhad pracuje nad projektem „ReAnima”. Wykorzystując zastrzyki z mezenchymalnych komórek macierzystych i peptydów, przez czaszkową stymulację laserową oraz elektryczną stymulację nerwu biegnącego od karku do ramion zamierza „wskrzesić” 20 osób ze stwierdzoną śmiercią mózgu. Według Bansala powyższe zabiegi pozwolą odzyskać pacjentom minimalną świadomość, umożliwiającą poruszanie oczami i wodzenie wzrokiem za przedmiotami. Indyjski lekarz twierdzi, że Jest to tylko wstępny efekt terapii, która pozwoli w pełni odzyskać świadomość. Przedstawiciele amerykańskiego środowiska medycznego uważają pomysł indyjskiego lekarza za mocno kontrowersyjny a wręcz wątpliwy. Jako główny zarzut przedstawiają brak potwierdzenia założeń terapii przez jakiekolwiek wiarygodne źródła naukowe. Przedmiotowe badania nie były przeprowadzane nawet na zwierzętach. Udostępnione przez Bansala informacje na temat osób, które odzyskały świadomość pomimo stwierdzonej śmierci mózgu są według naukowców wyolbrzymione i mało przekonywujące.

 

Również w Indiach projekt „ReAnima” nie zyskał przychylności lekarzy i naukowców. Indyjska Rada Badań Medycznych usunęła pomysł Bansala z rejestru badań klinicznych finansowanych przez państwo. Lekarz nie rezygnuje jednak z misji „wskrzeszenia” umarłych. Dzięki wsparciu finansowemu amerykańskiej firmy Bioquart wkrótce przeniesie swoje badania do kraju, który na poważnie zainteresuje się „ReAnimą”.


 

Na swoją obronę Bansal podaje przykład swojej pacjentki u której stwierdzono śmierć mózgu, po rozpoczęciu zabiegów zaczęła reagować na bodźce. Pomiar ciśnienia krwi zmieniał się za każdym razem gdy kobieta odczuwała ból. Na liście cudownie „przywróconych” do życia osób znajdują się dwie osoby z Dwarki i New Dehli.

 

Większość neurologów nazywa praktyki doktora Bansala „absurdalną szarlatanerią”.  Jak dotąd nikomu nie udało się bowiem „naprawić” nieodwracalnie uszkodzonego mózgu. Nauka pamięta jednak kilka „cudownych” przypadków kiedy pacjenci w sposób niewytłumaczalni wyszli ze stanu śmierci mózgu. Dotyczyło to w większości przypadków noworodków, małych dzieci i jednego dorosłego człowieka. W każdym z tych wypadków lekarze zgodnie potwierdzili, że taki „medyczny cud” nie miał naukowego wyjaśnienia. Czyżby Doktor Himanshu Bansal znalazł odpowiedź na pytanie, które stanowi jedną z największych zagadek współczesnej medycyny?

 

Musimy poczekać na odpowiedź, ponieważ projekt badawczy Bansala został odrzucony przez indyjskie władze tydzień temu. W tym wypadku Bansal jest zmuszony poszukać „azylu” dla swojego pomysłu poza Indiami.

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Ogłoszenie wyników konkursu już dziś, oglądaj relację z Gali wręczenia nagród na rp.pl

Dowiedz się więcej