Konrad Szelest

I wojna światowa. Hitler – Austriak w bawarskim mundurze

W trakcie II wojny światowej Hitler lubił pouczać swoich wojskowych dowódców, jak mają kierować armiami podczas działań zbrojnych. On sam jako młody mężczyzna poznał żołnierskie życie w Wielkiej Wojnie.

Niepodległość albo śmierć

W XIX wieku Brazylią rządziło dwóch cesarzy: ojciec i syn. Piotr I proklamował niepodległość kraju, ale władał tylko dziewięć lat. Piotr II panował blisko pół wieku. Paradoksalnie przyczyną jego upadku było zniesienie niewolnictwa.

Jak sycylijska mafia wyłoniła się z „cytrusowego raju”

Zjednoczenie Włoch i utworzenie w 1876 r. transformacyjnego lewicowego rządu zbiegło się w czasie z rozkwitem sycylijskiej mafii, która zaczęła mieć wpływ na codzienną rzeczywistość Półwyspu Apenińskiego.

Brytyjska porażka w Palestynie

Syjonistyczny terroryzm, którego agresywny rozkwit miał miejsce w latach 40. XX wieku, stał się największym brytyjskim problemem w końcowej fazie II wojny światowej oraz w pierwszych latach zimnej wojny.

Robert Mugabe – ikona czy tyran?

Zmarły 6 września 2019 roku Robert Gabriel Mugabe przez prawie 37 lat sprawował najważniejsze funkcje państwowe w Zimbabwe. Z jednej strony stał się symbolem wyzwolenia i innowacyjności, z drugiej – tyranii i niedoli własnego narodu.

Portugalska walka o demokrację

W 1974 r. rewolucja goździków, czyli bezkrwawy przewrót wojskowy w Portugalii, zakończyła ponad 40-letnią prawicową dyktaturę António Salazara oraz jego następcy Marcelo Caetano. Faszyści mogli zostać zastąpieni przez komunistów, ale Portugalczycy wybrali demokrację.

„Rzeźnik z Ugandy” Idi Amin - hańba Afryki

Człowiek, który sam siebie nazywał „ostatnim królem Szkocji", jest doskonałym portretem postkolonialnej Afryki: nieodgadnionej, nieprzewidywalnej, szokującej.

Irackie bestie: Udaj i Kusaj

Synowie Saddama Husajna wiedli wygodne, pełne luksusów życie. Pełnili ważne funkcje w aparacie państwowym Iraku bezwzględnie rządzonym przez ich ojca. Choć zasiadali na szczytach władzy, byli zwykłymi przestępcami, zwyrodnialcami i mordercami.

Zagadka praskiego okna sprzed lat

W marcu 1948 roku w Pradze, po upadku z okna, zmarł Jan Masaryk, minister spraw zagranicznych Czechosłowacji. Jego śmierć do dziś stanowi tajemnicę, której rozwiązanie może rzucić trochę światła na machinacje zimnowojennej polityki za żelazną kurtyną.

Operacja „Trójząb Neptuna”

Amerykańska pogoń za Osamą bin Ladenem zakończyła się 2 maja 2011 r. w pakistańskim mieście Abbottabad. Sukces operacji „Trójząb Neptuna" był możliwy dzięki doskonałemu rozpracowaniu wywiadowczemu oraz akcji bojowej komandosów Navy SEALs.