Konrad Szelest

Klątwa rodziny Gandhich

Siedem lat dzieliło śmierć Indiry Gandhi od zamachu na jej syna Rajiva. Oboje zginęli z rąk zamachowców. Choć zabójcy są znani, ich mocodawców nigdy nie ujęto. Według zwolenników teorii spiskowych w obu wypadkach za zamachami stali międzynarodowi handlarze bronią.

Piekło na kaukaskiej ziemi

Trwająca dziesięć lat rosyjska interwencja w Czeczenii była festiwalem zbrodni, okrucieństwa i samowoli. „Porządek” zaprowadzony przez ludzi Putina może w przyszłości zapoczątkować upadek klocków domina na Kaukazie.

Cypr – przez terror do niepodległości

Cypr stanowił jeden z najważniejszych punktów na zimnowojennej mapie świata. Walka, którą prowadziły greckie siły przeciwko kolonialnemu zwierzchnictwu Wielkiej Brytanii, przybrała formę krwawego konfliktu zwieńczonego uzyskaniem niepodległości.

Arabska zimna wojna ze swastyką w tle

Związki świata arabskiego z nazistowską III Rzeszą stanowią dobrze udokumentowany przykład skomplikowanej historii dwudziestolecia międzywojennego i II wojny światowej. Wpływy i echa nazistowskiej protekcji arabskich nacjonalistów można odnaleźć również w czasach zimnej wojny.

Ciemna strona amerykańskiej polityki zagranicznej

Upadek brytyjskiego kolonializmu w Azji stał się początkiem funkcjonowania dwóch państw: Indii i Pakistanu. Jednak różnice etniczne, społeczne oraz walka o zimnowojenne wpływy zamieniły tę część Azji w tykającą bombę. Warto wrócić do szczególnie ważnej daty: grudnia 1971 r.

I wojna światowa. Hitler – Austriak w bawarskim mundurze

W trakcie II wojny światowej Hitler lubił pouczać swoich wojskowych dowódców, jak mają kierować armiami podczas działań zbrojnych. On sam jako młody mężczyzna poznał żołnierskie życie w Wielkiej Wojnie.

Niepodległość albo śmierć

W XIX wieku Brazylią rządziło dwóch cesarzy: ojciec i syn. Piotr I proklamował niepodległość kraju, ale władał tylko dziewięć lat. Piotr II panował blisko pół wieku. Paradoksalnie przyczyną jego upadku było zniesienie niewolnictwa.

Jak sycylijska mafia wyłoniła się z „cytrusowego raju”

Zjednoczenie Włoch i utworzenie w 1876 r. transformacyjnego lewicowego rządu zbiegło się w czasie z rozkwitem sycylijskiej mafii, która zaczęła mieć wpływ na codzienną rzeczywistość Półwyspu Apenińskiego.

Brytyjska porażka w Palestynie

Syjonistyczny terroryzm, którego agresywny rozkwit miał miejsce w latach 40. XX wieku, stał się największym brytyjskim problemem w końcowej fazie II wojny światowej oraz w pierwszych latach zimnej wojny.

Robert Mugabe – ikona czy tyran?

Zmarły 6 września 2019 roku Robert Gabriel Mugabe przez prawie 37 lat sprawował najważniejsze funkcje państwowe w Zimbabwe. Z jednej strony stał się symbolem wyzwolenia i innowacyjności, z drugiej – tyranii i niedoli własnego narodu.