Naukowcy z Arizona State University (ASU), we współpracy z naukowcami z Narodowego Centrum Nanonauki i Technologii (NCNST), z Chińskiej Akademii Nauk zaprogramowali nanoroboty, aby zmniejszyć guzy poprzez odcięcie do nich dopływu krwi. - Opracowaliśmy pierwszy w pełni autonomiczny, zrobotyzowany system DNA do bardzo precyzyjnej i ukierunkowanej terapii nowotworów” - powiedział Hao Yan, dyrektor Centrum Projektowania Molekularnego i Biomimetyki ASU.
Yan jest ekspertem w dziedzinie DNA origami. Technika ta pozwala na takie wykorzystanie DNA, aby otrzymać dwu lub trójwymiarowe struktury, które mają wiele zastosowań od artystycznych po systemy dostarczania leków. Elementy struktur mogą samoczynnie składać się w różne kształty i rozmiary, a wszystko to w skali tysiąckrotnie mniejszej niż grubość ludzkiego włosa.
Nanomedycyna jest nową dziedziną nauki, która stara się wykorzystać nanocząsteczki w celu diagnozowania i leczenia trudnych chorób, zwłaszcza nowotworów.
Dotychczasowe próby zbudowania robota, który znajdzie i zniszczy nowotwór nie szkodząc przy tym zdrowym komórkom nie przynosiły rezultatu. Międzynarodowy zespół badaczy przezwyciężył ten problem, znalazł stosunkowo prostą strategię, aby znaleźć i zagłodzić guz.
Każdy nanorobot jest wykonany z płaskiego arkusza DNA o wielkości 90 na 60 nanometrów. Do powierzchni, którego przymocowany enzym o nazwie trombina, odpowiedzialny za krzepnięcie krwi. Może on powodować krzepnięcie krwi wewnątrz naczyń krwionośnych, które odżywiają guza, powodując śmierć tkanki nowotworowej.