Naukowcy zostali wyróżnieni za "przełomowy wkład w nasze rozumienie złożonych układów fizycznych".

Laureaci podzielą się nagrodą w wysokości 10 mln koron szwedzkich (4,5 mln zł) - połowę kwoty otrzymają Manabe i Hasselmann, połowę - Parisi.

Amerykanin i Niemiec zostali uhonorowani za "fizyczne modelowanie klimatu Ziemi", które pozwala "wiarygodnie przewidywać globalne ocieplenie". Nagroda Nobla dla Włocha to wyraz uznania dla jego odkrycia wzajemnego oddziaływania zakłóceń i fluktuacji w układach fizycznych - od skali atomowej do planetarnej.

Królewska Szwedzka Akademii Nauk podkreśliła, że złożone układy charakteryzują się przypadkowością i brakiem ładu oraz są trudne do zrozumienia. "Tegoroczna Nagroda Nobla docenia nowe metody ich opisywania i przewidywania ich długofalowych zachowań" - dodano.

Wczoraj informowaliśmy, że Instytut Karoliński w Sztokholmie zdecydował, iż Nagroda Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii trafi do Davida Juliusa i Ardema Patapoutiana, amerykańskich naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego.

Czytaj więcej

Medyczny Nobel za walkę z bólem

Badacze zostali nagrodzeni za odkrycie dotyczące receptorów temperatury i dotyku. Dotyczy ono postrzegania przez ludzi temperatury i dotyku za pomocą impulsów nerwowych. Badania te mogą pomóc w leczeniu przewlekłego i ostrego bólu związanego zarówno z chorobami, jak i urazami.

„Nasza zdolność wyczuwania ciepła, zimna i dotyku jest niezbędna do przetrwania i stanowi podstawę naszej interakcji z otaczającym nas światem" – brzmiało uzasadnienie Komitetu Noblowskiego.

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Zgłoś swój projekt w konkursie dla startupów i innowacyjnych firm

WEŹ UDZIAŁ