Aktualizacja: 21.09.2018 12:29 Publikacja: 21.09.2018 12:25
Foto: Adobestock
Lawrence Chandy, dyrektor badawczy UNICEF zaznaczył, że dokonał się wielki postęp w tej kwestii, gdyż od lat 90. śmiertelność wśród dzieci spadła o połowę. Jednak nadal miliony umierają. Ich winą jest to kim są i gdzie się urodziły.
Połowa dzieci poniżej piątego roku życia, które odeszły w zeszłym roku zamieszkiwało Afrykę Subsaharyjską, kolejna jedna trzecia południową Azję. Śmiertelność w rejonach wiejskich jest od 5 do 50 proc. wyższa niż w mieście. Dzieci matek bez wykształcenia umierają dwukrotnie częściej niż gdy rodzicielki mają ukończyły szkołę średnią lub wyższą. Większość zgonów dzieci do 5. roku życia następuje na skutek powikłań okołoporodowych, zapalenia płuc, malarii lub innych uleczalnych chorób. Na pierwszy plan wśród korelacji z umieralnością dzieci wysuwa się zamożność społeczeństwa. W krajach strefy subsaharyjskiej umiera 1 dziecko na 13 przed ukończeniem pięciu lat. To 14 razy więcej niż w krajach zamożnych, gdzie jedna śmierć przypada na 186 urodzeń i 20 razy więcej niż w regionie o najniższej śmiertelności – Australii i Nowej Zelandii, gdzie jeden zgon przypada na 263 narodziny. Postęp w przeżywalności dzieci, który dokonał się od roku 2000 nie był równomierny we wszystkich grupach wiekowych. Wskaźnik poprawił się o 60 proc. W grupie wiekowej 1- 4 lat, o 41 proc. wśród noworodków i o 51 proc. w przypadku dzieci w wieku 1 - 11 miesięcy. Najmniejszy spadek zanotowano pośród dzieci w wieku 5 - 15 lat, tylko 37 proc.. W wielu krajach szanse przeżycia dla dzieci zwiększyły się o dwie trzecie, w tym w 37 krajach o niskim poziomie dochodów. Jednak wskaźniki pokazały jak wiele jest do zrobienia w krajach Afryki środkowej. O ile w 2000 roku tylko 30 proc przypadków śmierci dzieci poniżej 5. Roku życia przypadało na ten region, to obecnie, w związku z poprawą sytuacji w innych rejonach, ten odsetek wzrósł do 50 proc., a według szacunków w roku 2050 osiągnie 60 proc.
Biologom udało się szczegółowo udokumentować strategię polowania orek na rekina wielorybiego. Na zdjęciach i nagraniach została utrwalona taktyka stada wymierzona w „największą rybę na świecie”.
Podczas lotu nad Grenlandią i testów radaru UAVSAR naukowcom udało się uchwycić Camp Century – opuszczone „miasto pod lodem” stworzone przez armię USA w czasie Zimnej Wojny. – Dzięki nowym danym poszczególne struktury w tajemniczym mieście są widoczne w sposób, jakiego nigdy wcześniej nie widziano” – komentuje Chad Greene naukowiec z NASA specjalizujący się w badaniu kriosfery, czyli powłoki lodowej Ziemi.
Naukowcy regularnie badają jak picie kawy wpływa ona na nasze zdrowie. Tym razem przyjrzeli się dokładniej, jak oddziałuje ona na mikrobiom jelitowy człowieka.
Od dekad północny biegun magnetyczny Ziemi stale przesuwa się w kierunku Rosji. Ok. 30 lat temu proces ten przyspieszył. Zmiany były tak znaczące, że w 2019 r. ogłoszono nowy Światowy model magnetyczny (World Magnetic Model - WMM). Ponieważ biegun cały czas się przesuwa, wkrótce ma być wprowadzona kolejna aktualizacja – przypomina Newsweek.com. Przesuwanie się bieguna i zmiana WMM to coś znaczenie więcej niż naukowa ciekawostki. Wpływają one na pracę wszystkich systemów nawigacyjnych. Również tych, które każdy z nas ma w swoim smartfonie.
Bank zachęca rodziców do wprowadzenia swoich dzieci w świat finansów. W prezencie można otrzymać 200 zł dla dziecka oraz voucher na 100 zł dla siebie.
Naukowcy odkryli życie na pustyni Atakama, uchodzącej za najbardziej „niegościnne” miejsce na Ziemi. Wykorzystali do tego nowatorską technikę separacji DNA, która może okazać się pomocna podczas badań prowadzonych w innych ekstremalnych środowiskach.
Wojska Obrony Terytorialnej przyjmują do służby osoby z kategorią zdrowia, która zwalnia z powołania w kamasze.
Tedros Adhanom Ghebreyesus, szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wyraził pewność, że państwa członkowskie będą w stanie do maja 2025 roku sfinalizować porozumienie w sprawie pandemii mimo wątpliwości, czy administracja Donalda Trumpa poprze to rozwiązanie.
Donald Trump jeszcze niedawno mówił, że Robert F. Kennedy Jr. to „lewicowy wariat” z radykalnego skrzydła demokratów. Teraz zapowiada, że jako sekretarz zdrowia w jego administracji RFK będzie badał związek szczepionek z autyzmem. Jak się może skończyć to podlizywanie się antyszczepionkowcom?
Osoby po diagnozie HIV zastanawiają się, czy mają obowiązek informowania pracodawców i co zmieni się w ich sposobie kontaktu z bliskimi. Zdają sobie sprawę, że kodeks karny zabrania im narażania innych na ryzyko - mówi dr Katarzyna Julia Kowalska.
W onkologii dziecięcej walczymy o życie i zdrowie, ale też o nadzieję dla dzieci i ich rodziców. To uczy innego spojrzenia na życie – mówi prof. Anna Raciborska, szefowa Kliniki Onkologii i Chirurgii Onkologicznej w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała o wzroście liczby zakażeń malarią na świecie w 2023 roku.
W ciągu roku w Polsce wykonuje się około 1,7 mln transfuzji krwi. Krwi nie da się uzyskać w warunkach laboratoryjnych, dlatego honorowi krwiodawcy są tak ważni. Jakie korzyści wynikają z oddawania krwi?
Spożywanie przetworzonych produktów wiąże się nie tylko z dużą liczbą kalorii. Nowe badanie wykazało, że taka żywność może również zmienić skład naszych mięśni i to niezależnie od tego, ile ćwiczymy i ile jemy. Problemem jest gromadzący się tłuszcz.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas