Badania te wskazują, że nasze zmysły odbierają żywność w bardziej skomplikowany sposób, skupiając się nie tylko na samych produktach spożywczych, ale i na tym, z jakich naczyń lub opakowań je zjadamy.
Betina Piqueras-Fiszman z Politechniki w Walencji zauważa, że kolor naczyń może wzmacniać lub osłabiać takie elementy potrawy jak zapach i smak.
Charles Spence z Uniwersytetu w Oksfordzie przeprowadził eksperyment, podczas którego 57 osób miało ocenić próbki gorącej czekolady serwowane w plastikowych kubkach o tej samej pojemności, ale w różnych kolorach: białym, kremowym, czerwonym i pomarańczowym. Opublikowane w "Journal of Sensory Studies" wyniki badań wskazują, że ochotnikom lepiej smakowała czekolada pita z kremowych i pomarańczowych kubków. Szczególnie czekolada pita z kremowych kubków odbierana była jako słodsza i silniej pachnąca.
Piqueras-Fiszman podkreśla, że badania te mają na celu analizę, jak nasz mózg integruje wiadomości przekazywane przez zmysły, łącząc poszczególne bodźce. Nie ma bowiem ścisłej reguły, jak kolor naczynia wpływa na odbiór jedzonej z niego potrawy, ale pewne jest, że ma on znacznie większy wpływ na nasze doznania smakowe niż dotąd uważano.
Piqueras-Fiszman i Spence w swoich wnioskach cytują także wyniki poprzednich badań, które wykazały, że puszka w żółtym kolorze wzmacnia kwaśny smak zawartego w niej napoju bezalkoholowego, napoje w zimnych kolorach, zielonym i niebieskim, zdaniem wielu badanych lepiej gaszą pragnienie niż napój w kolorze czerwonym Natomiast płyny w kolorze różowym oceniane są jako słodsze. Wrażenia te dotyczą nie tylko płynów: mus truskawkowy podany na białym naczyniu ocenimy jako bardziej intensywny i słodki niż gdybyśmy go jedli z czarnego talerza.