Polsko-chiński zespół pracujący w amerykańskiej uczelni Virginia Tech udowodnił, że znane od czasów Darwina nagłe pojawienie się wielu zróżnicowanych gatunków zwierząt ok. 542 mln lat temu, znane jako rewolucja kambryjska, nie było jedynym kamieniem milowym ewolucji życia na Ziemi.
Badania odcisków ciał organizmów o miękkim ciele, tzw. fauny ediakarańskiej, pozwoliły zidentyfikować inny węzłowy punkt w historii ewolucji, który miał miejsce 33 mln lat wcześniej. Naukowcy nazwali go rewolucją z Avalon. Odkrycie to zostało opisane w dzisiejszym wydaniu magazynu „Science”.
– Nasza praca dotyczy najwcześniejszych organizmów wielokomórkowych (Ediacara), których ekologia i filogeneza są kontrowersyjne. W naszych badaniach argumentujemy, że pełne zróżnicowanie morfologiczne nastąpiło już wśród najwcześniejszych zespołów kopalnych Ediacara – powiedział „Rz” dr Michał Kowalewski, profesor geobiologii na Virginia Tech. – Jest to interesujące ze względu na oczywiste związki z dużo bardziej znaną eksplozją kambryjską, gdzie podstawowe typy zwierząt pojawiły się na przestrzeni dość krótkiego czasu geologicznego.
Nagłe pojawienie się ogromnej liczby zróżnicowanych form morskich zwierząt ok. 542 mln lat temu w znajdowanych skamieniałych śladach intrygowało naukowców już od XIX wieku.
Kambr, który umownie był od 542 do 488 mln lat temu, to okres także kilku masowych wymierań gatunków zwierząt. Ich przyczyn nauka nie umie wytłumaczyć. W oceanach pomiędzy 542 mln do 510 mln lat temu, pływali już przedstawiciele przodków większości zwierząt, które znamy.