Gdy wstyd szkodzi zdrowiu

Choroby dna miednicy potrafią wykluczyć z życia zawodowego, towarzyskiego i rodzinnego. Wciąż zbyt wiele kobiet nie wie, że można je skutecznie leczyć – mówi prof. Ewa Barcz, kierownik Oddziału Ginekologiczno-Położniczego Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego.

Publikacja: 15.11.2018 11:56

Gdy wstyd szkodzi zdrowiu

Foto: materiały prasowe

Jaka kobieta jest seniorką?

Ewa Barcz: Medycyna nie postawiła jednoznacznej granicy wieku senioralnego i w zależności od kryteriów przyjmuje się, że osoba starsza ukończyła 65. albo 70. rok życia. Są to jednak sztuczne podziały, niekoniecznie mające zastosowanie kliniczne. Dla lekarzy bardziej niż wiek metrykalny na postrzeganie pacjentki wpływa jej stan ogólny i choroby współistniejące, częstsze u kobiet starszych. Nie ma też cezury wieku, jeśli chodzi o leczenie operacyjne. Kiedyś uważano, że ukończone 75 czy 80 lat dyskwalifikuje od operacji. Dziś operujemy pacjentki nawet 90-letnie i starsze, a przeciwskazaniem może być tylko stan zdrowia.

Pozostało 90% artykułu

Dostęp do artykułu wymaga aktywnej subskrypcji!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Nauka
Człowiek poznał kolejną tajemnicę orangutana. Naczelny potrafi się leczyć
Nauka
Czy mała syrenka musi być biała?
Nauka
Nie tylko niesporczaki mają moc
Nauka
Kto przetrwa wojnę atomową? Mocarstwa budują swoje "Arki Noego"
Nauka
Czy wojna nuklearna zniszczy cała cywilizację?