Badaniami kieruje prof. Maria Aubet z Uniwersytetu w Barcelonie. Cmentarzysko jest zachowane w doskonałym stanie, groby nie były plądrowane przez rabusiów. Znajduje się ono przy wschodniej granicy miasta. Zmarłych grzebano na im od IX do VII wieku p.n.e. Cmentarzysko zajmuje powierzchnię około 300 metrów kwadratowych. naukowcy odkopali ponad 60 wielkich glinianych naczyń, średnicy 50 cm, w których złożone były spopielone szczątki zmarłych, bowiem palenie zwłok było obowiązującym rytuałem pogrzebowym w kulturze fenickiej. Naczynia były szczelnie zatkane gliną.

Przepalone kości zmarłych poddawane są obecnie szczegółowym analizom laboratoryjnym. Naukowcy z Barcelony mają zamiar ustalić na tej podstawie dietę tych ludzi oraz ich stan zdrowia.

- To odkrycie stanowi, jak na razie, najważniejsze źródło informacji o dziejach Fenicjan - powiedział dr Ali Badaoui, archeolog pracujący w libańskim ministerstwie kultury.

Wykopaliska rozpoczęto cztery lata temu, lecz w roku 2006 zostały wstrzymane ze względu na walki z udziałem szyickich ugrupowań Hezbollah. W tym roku wznowiono je na prośbą libańskiego ministerstwa kultury.

Miasto Tyr było najważniejszym ośrodkiem fenickim (inne fenickie miasta to Byblos, Sydon, Berytos), zaś Fenicjanie byli najbardziej dynamicznym ludem regionu śródziemnomorskiego w I tysiącleciu p.n.e. Byli to żeglarze i kupcy. Zakładali kolonie na wyspach Morza Egejskiego, na Peloponezie, Sycylii, Korsyce, w północnej Afryce, na Półwyspie Iberyjskim a nawet poza Słupami Heraklesa (Kadyks). Właśnie oni założyli Kartaginę.