Czy zawsze to, co droższe i oryginalne, musi być lepsze? Ta zasada nie sprawdza się w przypadku lekarstw. Chodzi o leki innowacyjne – oryginalne, chronione patentami i drogie oraz leki odtwórcze (generyki) będące ich zamiennikami. Mają one te same substancje czynne (czyli najważniejszy składnik) i takie samo działanie.
Ponieważ generyki pojawiają się na rynku już po wygaśnięciu patentów na leki oryginalne, oferowane są w znacznie niższej cenie.
[srodtytul]Ile za pigułkę[/srodtytul]
– Wielu lekarzy uważa, że oryginały są lepsze, a pacjenci sądzą, że drogie markowe preparaty są skuteczniejsze – tłumaczy dr Aaron Kesselheim z Brigham and Women’s Hospital oraz Harvard Medical School. Kierowany przez niego zespół przeanalizował wyniki aż 30 badań wykonanych od 1980 roku. Skoncentrowano się na dziewięciu kategoriach leków używanych w kardiologii.
Rezultaty tych badań nie spodobają się największym firmom farmaceutycznym. Opublikowane w „Journal of American Medical Association” wyniki są jednoznaczne – leki oryginalne wcale nie są lepsze niż ich tanie kopie.