[b]Rz: Skąd pewność, że Chopin zmarł na mukowiscydozę, a nie na gruźlicę, jak do tej pory sądzono?[/b]

[b]Wojciech Cichy:[/b] Takiej pewności nie ma i nie będzie, dopóki nie zostanie przebadane jego serce. Spoczywa ono w urnie w warszawskim kościele św. Krzyża. Badanie DNA mogłoby odpowiedzieć na pytanie, co było przyczyną śmierci Chopina. Niestety, według Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego szczątki powinny pozostać nietknięte. Bardziej prawdopodobne jest jednak, że zmarł na mukowiscydozę niż z powodu gruźlicy.

[b]Co za tym przemawia?[/b]

Jak wynika z materiałów źródłowych, w tym wspomnień samego Chopina, cierpiał on na przewlekły kaszel, duszności i krwioplucie. Objawy te są charakterystyczne dla mukowiscydozy. Utwierdza w tym przekonaniu fakt, że pojawiły się one już we wczesnym dzieciństwie.

Kolejny dowód to beczkowaty kształt jego klatki piersiowej, a także łatwa męczliwość mięśni. Jeden z lekarzy zalecił Chopinowi prace ręczne.

W rezultacie kompozytor samodzielnie wykonał drewniany komplet szachów. Celem tego zabiegu miało być wzmocnienie mięśni dłoni. Cierpiał również z powodu obrzęków, bólu stawów i głowy. Po jednej stronie twarzy nie miał owłosienia, a więc bokobrodów. Przy wzroście 172 cm ważył tylko 44 kilogramy. Miał wrażliwy układ pokarmowy. Dawały mu się we znaki przewlekłe biegunki, w związku z czym nie tolerował wieprzowiny. Przypuszcza się, że mukowiscydoza była przyczyną tego, że nie pozostawił potomstwa. Choroba ta powoduje bowiem bezpłodność.

[b]Żył 39 lat, dość długo jak na osobę chorą na mukowiscydozę, tym bardziej że było to w XIX wieku.[/b]

Mukowiscydoza różni się ekspresją kliniczną. Innymi słowy, każda mutacja oznacza inne natężenie choroby.

Chopin miał prawdopodobnie jej łagodniejszą postać.

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Ogłoszenie wyników konkursu już 28 września

Dowiedz się więcej

[b]To choroba genetyczna. Co wiadomo na temat jej występowania w rodzinie kompozytora?[/b]

Jedna z jego sióstr, Emilia, skarżyła się na duszności i krwioplucia. Zmarła w wieku 16 lat z powodu krwawienia z układu pokarmowego, co może świadczyć o mukowiscydozie. Mimo występowania tej choroby w rodzinie Chopinów narodził się w niej prawdziwy geniusz.