Istnienie gór potwierdził zespół uczonych z USA, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Australii, Japonii i Chin po odbyciu dwóch wypraw na kontynent w grudniu 2008 i styczniu 2009 roku. Zakończyły one ambitny program naukowy Antarctica’s Gamburstev Province (AGAP) prowadzony w latach 2007 – 2009 w ramach Międzynarodowego Roku Polarnego. – To wspaniałe zakończenie Międzynarodowego Roku Polarnego – powiedział Fausto Ferraccioli, z British Antarctic Survey, szef brytyjskiego zespołu badaczy.
Badania w ramach programu AGAP to największe międzynarodowe przedsięwzięcie naukowe w badaniach Antarktyki od 1957 roku. Sejsmolodzy, używając samolotów z płozami, wyposażonych w radary odwiedzili 26 rejonów Antarktydy i rozmieścili sprzęt badawczy, który dzięki bateriom słonecznym przetrwał zimę i będzie działał do przyszłego roku.
Dwa samoloty badawcze, wyposażone także w instrumenty do mierzenia pola magnetycznego i grawitacyjnego, latały ponad powierzchnią lodu. Przebadały pustkowie pokryte wiecznym lodem o powierzchni 2 mln km kw. (sześciokrotny obszar Polski). Na podstawie danych zgromadzonych przez radary naukowcy „zobaczyli” szczyty i doliny górskie niewidoczne z powierzchni lodowca.
[srodtytul]Mapa nieznanego[/srodtytul]
Wyniki badań nie tylko potwierdziły istnienie gór i pozwoliły naukowcom odtworzyć krajobraz górski ukryty pod czterokilometrową warstwą lodu. Zgromadzone dane są jeszcze opracowywane, naukowcy mają nadzieję, że na ich podstawie uda się odpowiedzieć na podstawowe pytanie: w jaki sposób i kiedy te góry powstawały?