[b][link=http://www.rp.pl/temat/297248_Swinska_grypa.html" "target=_blank]Więcej o świńskiej grypie[/link][/b]
Poinformowała o tym kanadyjska minister zdrowia Leona Aglukkaq. Osiągnięcie umożliwiło poznanie budowy wirusa, to istotny krok na drodze do stworzenia szczepionki. Rozszyfrowanie genomu wirusa H1N1 jest dziełem zespołu z Państwowego Laboratorium Mikrobiologii Agencji w Winnipeg. Badacze użyli trzech próbek. Dwie pochodziły z kanadyjskich prowincji Ontario i Nowa Szkocja, trzecia z Meksyku.
Sekwencjonowanie genomu wirusa H1N1, który składa się z ośmiu segmentów RNA, pozwoliło określić porządek tych cząsteczek. W ten sposób powstał szczegółowy portret genetyczny z najbardziej istotnymi informacjami o tym organizmie.
Naukowcy ustalili, że nie ma istotnych różnic pomiędzy próbką z Meksyku i dwiema próbkami kanadyjskimi. A to oznacza, że nie różnice w budowie genetycznej wirusa są odpowiedzialne za odmienne skutki, jakie wywołuje on w Meksyku i USA. W Meksyku zanotowano 42 przypadki śmiertelne (29 według Światowej Organizacji Zdrowia – WHO), w Ameryce Północnej dwa.
– Większa zjadliwość wirusa w Meksyku wynika z czynników lokalnych, których jak dotąd nie znamy – oświadczył dr Frank Plummer kierujący zespołem z Winnipeg.