W starożytności miejscowość ta nosiła nazwę Tyritake. Było to ludne miasto położone nad Półwyspem Kerczeńskim. Obecnie jego ruiny znajdują się na terenie miejscowości Arszincewo we wschodniej części Krymu, 11 km na południe od miasta Kercz (starożytnego greckiego miasta Pantikapajon).
Z polskimi badaczami współpracują specjaliści z Ukrainy, z Uniwersytetu w Odessie oraz Muzeum w Kerczu. W ramach programu „Bosporskie miasto Tyritake” pracami kierują dr Alfred Twardecki (ze strony polskiej) oraz prof. Wiktor Zińko.
[wyimek]300 mkw. antycznego miasta odkopali na Ukrainie polscy archeolodzy[/wyimek]
W czasie tegorocznego sezonu wykopaliskowego, który już dobiegł końca (trwał pięć tygodni), polscy archeolodzy zbadali powierzchnię blisko 300 metrów kwadratowych. 90 spośród wydobytych z ziemi zabytków badacze zaliczyli do wyjątkowo cennych. Są to między innymi monety, biżuteria, detale architektoniczne, fragmenty inskrypcji w języku greckim, uchwyty glinianych amfor (tzw. imadła) ze stemplami producentów wina, oliwy itp., a także zdobione fragmenty innych ceramicznych naczyń. Wszystkie zabytki o wartości ekspozycyjnej (dobrze zachowane) trafią do muzeum w Kerczu.
Podczas tegorocznych prac polskim archeologom udało się odsłonić dobrze zachowane fragmenty miejskiego kamiennego muru obronnego w zachodniej części antycznego miasta. Jego grubość przekracza 2 m. W trakcie oczyszczania tych umocnień badacze natrafili na pozostałości kamiennej ściany, zapewne domostwa – również dobrze zachowane. Według wstępnych ustaleń obiekty te powstały mniej więcej w VI – V wieku p.n.e. Pod murem i ścianą zachowały się jeszcze starsze kamienne płyty z okresu, gdy ta część miasta nie była ufortyfikowana.