Malowidła z tej francuskiej groty (departament Ardeche, Region Rhone-Alpes) są starsze o 15 tys. lat od dzieł z najsłynniejszej prehistorycznej galerii w jaskini Lascaux.

Malowidłom w Lascaux zagraża niebezpieczeństwo. Po ćwierć wieku zwiedzania (odkryto ją w 1940 roku) z powodu dwutlenku węgla, pary wodnej wydychanych przez turystów, i pod wpływem elektrycznego oświetlenia w jaskini rozwijają się grzyby. Dlatego jaskinię Lascaux zamknięto dla zwiedzających w 1963 roku i zbudowano Lascaux II w której mieszczą się kopie wielu obrazów.

Francuscy konserwatorzy, nie chcąc popełnić drugi raz tego samego błędu. Od razu po odkryciu groty Chauvet w 1994 roku zamknęli ją przed zwiedzającymi. Owszem, muzeum w pobliskim Vallon-Pont-d, Arc, dwa kilometry od oryginalnego stanowiska, zorganizowało wystawę poświęconą malowidłom z groty Chauvet, ale są to tylko plansze fotograficzne.

Jednak wkrótce chętni będą mogli oglądać wierną kopię groty i malowideł, naturalnej wielkości. Na obszarze siedmiu hektarów powstanie park prehistoryczny, a w nim grota zajmująca 3500 metrów kw. Budowa pochłonie 43 mln euro. Tym razem będzie to cała skopiowana jaskinia, a nie tylko jej fragmenty, jak w przypadku Lascaux II. Rocznie, obiekt będzie w stanie przyjąć 400 tys. zwiedzających. Pierwsi chętni wejdą do sztucznej groty w 2014 roku.

W grocie Chauvet archeolodzy udokumentowali 447 tzw. paneli („obrazów”) przedstawiających walczące nosorożce, mamuty, lwy, renifery, motyle, ptaki (między innymi jedyny znany prehistoryczny wizerunek sowy), a także 92 obrysy ludzkich dłoni.