Wcześnie wykrytego raka łatwiej leczyć. Ale żeby go wcześnie wykryć, trzeba pacjenta skierować na badania. Tych zaś nie robi się wszystkim. Dlatego specjaliści z Uniwersytetu Keele podkreślają, że zaobserwowanie u siebie wytypowanych przez nich objawów może przyspieszyć diagnozę i tym samym rozpoczęcie leczenia.

Osiem najbardziej charakterystycznych objawów nowotworów badacze wyliczają w skierowanym do lekarzy wrześniowym wydaniu "British Journal of General Practice". Zespół dr. Marka Shapleya przeprowadził szczegółową analizę 25 badań prowadzonych w Wielkiej Brytanii, USA, Holandii, Belgii, Australii, Danii i Niemczech.

Wytypowano symptomy, które oznaczają co najmniej 5-procentowe ryzyko choroby nowotworowej. Często wymieniane "sygnały alarmowe" – m.in. utrata wagi, zmęczenie, gorączka czy ból – są dla raka mniej charakterystyczne.

[srodtytul]W 200 odmianach [/srodtytul]

Co zatem powinno być sygnałem ostrzegawczym? Trudności w przełykaniu i chrypka mogą wskazywać na raka przełyku. Kaszel, a szczególnie odkasływanie krwi – raka płuc. Ciemno zabarwiony krwią mocz sygnalizuje jeden z nowotworów urologicznych. Podobnie krwawienie z odbytu, zwłaszcza w grupie osób po 60. roku życia, może być objawem rozwijającej się choroby jelita grubego. Ta sama choroba może również objawić się niedokrwistością z niedoborem żelaza wykrywaną podczas badania krwi. U pań po okresie menopauzy krwawienia mogą zaś oznaczać jeden z nowotworów ginekologicznych. Sygnałami alarmowymi powinny być również stwardnienia i guzki piersi oraz prostaty.

Osoby obserwujące u siebie nietypowe objawy powinny też brać pod uwagę wiek. W grupie osób przed 55. rokiem życia w zasadzie niepokojące powinny być tylko zmiany w obrębie piersi i prostaty. Tylko one bowiem "przekroczyły" próg 5-proc. zagrożenia – czyli jeden na 20 przypadków wystąpienia objawów to rzeczywiście rak.

Podkreśla to również w komentarzu w "British Journal of General Practice" dr Kevin Barraclough: "U 21-letniej kobiety anemia prawie na pewno nie jest związana z rakiem, natomiast już w przypadku 60-letniego mężczyzny powinna być potraktowana ze szczególną uwagą".

– Te konkretne symptomy opisywane w badaniu są już teraz traktowane jako istotne potencjalne objawy raka – komentuje Jessica Harris z Cancer Research UK. – Ale trzeba pamiętać, że jest ponad 200 różnych typów raka, które dają różne symptomy. A zatem jeżeli ktoś zauważy niezwykłą i trwałą zmianę, ważne jest, by pozwolił się zbadać. Nowotwór zdiagnozowany wcześnie daje większe szanse na leczenie zakończone sukcesem. Naukowcy z Uniwersytetu Keele sądzą, że lekarzom medycyny rodzinnej może przydać się program komputerowy, który ułatwi ocenę zagrożeń nowotworem. "Rekomendujemy wykorzystanie systemów komputerowych, które ostrzegą lekarzy, gdy objawy lub testy będą wskazywać na ryzyko choroby większe niż 5 proc. u pacjentów danej płci i w grupie wiekowej" – napisał dr Shapley.

[srodtytul]Mówić o tym, czego się obawiamy [/srodtytul]

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Zgłoś swój projekt w konkursie dla startupów i innowacyjnych firm

WEŹ UDZIAŁ

– Takie badania pomogą określić prawdopodobieństwo, że konkretne objawy są sygnałem raka. Pozwolą również lekarzom rodzinnym podejmować lepsze decyzje o skierowaniu pacjentów na dalsze badania – tłumaczy Jessica Harris.

– Dobrze, że znaczenie tych doskonale znanych sygnałów alarmowych udało się potwierdzić w badaniach opieki medycznej. Ważne, że może to zachęcić pacjentów do bardziej otwartej rozmowy o niepokojących objawach ze swoimi lekarzami – komentuje wyniki tych badań prof. Amanda Howe z Royal College of General Practitioners.

Naukowcy podkreślają, że wiele odmian nowotworów w początkowej fazie choroby nie daje żadnych łatwych do zaobserwowania sygnałów. Z drugiej strony opisywane przez naukowców objawy tylko w niewielkiej liczbie przypadków są rzeczywiście oznaką rozwijającego się raka. Powinny być jednak bodźcem do poddania się dokładniejszym badaniom.