Świetną analogią może być siła nośna wykorzystywana w lotnictwie. Powstaje w wyniku przepływu strug powietrza wokół skrzydeł samolotu o specjalnym profilu. Maszyna wielokrotnie cięższa od powietrza jest w stanie p oderwać się od ziemi. Pamiętając o nieporównywalnej skali, podobny efekt można uzyskać odpowiednio manipulując przepływem promieni świetlnych. I tu potrzebny jest specjalny profil. Naukowcy uzyskali go przecinając wzdłuż cieńsze od włosa włókno szklane.
Zespół kierowany przez Grovera Swarzlandera z Rochester Institute of Technology w USA, najpierw sporządził komputerową symulację, a następnie sprawdził działanie modelu w praktyce. Wyniki doświadczenia naukowcy opisali w najnowszym wydaniu magazynu „Nature Photonics”.
Każdy foton - najmniejsza porcja światła - niesie ze sobą określoną energię. Szklane włókno o odpowiednim kształcie może zsumowaną energię wielu fotonów wykorzystać.
Ciśnienie promieniowania światła naszej gwiazdy jest już wykorzystywane do napędu eksperymentalnych sond kosmicznych wyposażonych w „ słoneczne żagle”.
— Nikt dotąd nie myślał o wykorzystaniu tej energii za pomocą profilowania światła w podobny sposób, jak korzystamy z przepływającego powietrza wokół śmigła czy skrzydła samolotu - powiedział Grover Swarzlander.