Aktualizacja: 27.02.2019 14:05 Publikacja: 27.02.2019 14:05
Foto: Stock Adobe
Powszechnie wiadomo, że palenie tytoniu powoduje choroby serca i raka płuc.
Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę, że nałóg ten może spowodować kilka innych równie groźnych chorób, w tym ryzyko powstania plamek degeneracyjnych oka oraz zwiększyć zaćmę, jaskrę i retinopatię cukrzycową. Wieloletnie badania naukowców z Harvard Medical School wskazują, że nasilające się wraz z wiekiem zwyrodnienie plamki żółtej – przewlekłe, postępujące uszkodzenie siatkówki oka - nasila się w wyniku inhalacji dymu papierosowego i zawartych w nim substancji neurotoskycznych. Palacze, u których wykryto ten rodzaj degeneracji siatkówki mają znacznie większe ryzyko pogorszenia, a niejednokrotnie całkowitej utraty widzenia centralnego, co niemal zawsze prowadzi do ślepoty. Jednym ze sposobów zmniejszenia ryzyka rozwoju zwyrodnienia plamki żółtej jest nie palenie tytoniu w jakiejkolwiek postaci.
Z kolei badacze z Rutgers University wyliczyli, że osoby palące więcej niż 20 papierosów dziennie są trzy do czterech razy częściej bardziej narażone na ślepotę wynikającą z degeneracji siatkówki oka niż osoby niepalące. Także osoby niepalące, ale mieszkające lub pracujące z palaczami są dwukrotnie bardziej narażone na ryzyko powikłań wzrokowych niż osoby nie będące biernymi palaczami.
Opublikowany w ostatnim tygodniu lutego 2019 r. w czasopiśmie Psychiatry Research raport badaczy z Behavioral Health Care Rutgers wskazuje na wpływ palenia na widzenie kolorów i kontrastów, w tym znaczące zmiany w widzeniu czerwono-zielonych i niebiesko-żółtych barw. Wiele wskazuje, że spożywanie substancji zawierających związki neurotoksyczne, takich jak te znajdujące się w papierosach, może także powodować utratę wzroku. A to zła wiadomość dla osób używających e-papierosów czy wszelkiego typu „leków” do walki z nałogiem palenia tytoniu zawierających nikotynę.
Istnieje silny związek między paleniem a rozwojem nadciśnienia tętniczego krwi, zaćmy i cukrzycy. Wszystkie te choroby są czynnikami przyczyniającymi się do intensyfikacji jaskry – postępującego i nieodwracalnego uszkodzenia komórek siatkówki i nerwu wzrokowego. Palenie znacznie zwiększa też szanse na rozwój cukrzycy, a co za tym idzie powstania retinopatii siatkówki oka.
Statystyki są przerażające. Palenie stało się główną przyczyną większości zachorowań na nowotwory: płuc, jamy ustnej, krtani, gardła, przełyku, trzustki, żołądka, nerek, pęcherza moczowego, szyjki macicy i niektórych typów białaczki, a także niewydolności oddechowej, rozedmy płuc, infekcji dróg oddechowych, udaru mózgu, zawału serca, tętniaków, nadciśnienia i miażdżycy. To jednak dopiero początek długiej listy poważnych chorób spowodowanych paleniem. Każdego roku umiera aż 600 tys. osób, które są ofiarami biernego palenia, z czego ok. 1/3 stanowią dzieci wdychające dym papierosowy w swoich domach. Do tych wszystkich skutków inhalacji dymu tytoniowego dochodzi groźba nieodwracalnej ślepoty.
Mimo że informacje o groźnych skutkach palenia są powszechnie dostępne, nadal ponad 9 milionów ludzi w naszym kraju każdego dnia sięga po papierosa.
Australijscy naukowcy odkryli większy, bardziej jadowity gatunek pająka lejkowatego - ptasznika z Sydney, jednego z najgroźniejszych na świecie.
Brytyjski magazyn „What Car?” opublikował kolejną odsłonę swojego rankingu „Reliability Survey”, w którym 30 tysięcy właścicieli przekazało swoje opinie na temat aut. Jak wypadło Suzuki? Niezawodnie!
Naukowcy odkryli zatopione w płaszczu Ziemi pozostałości płyt tektonicznych. Część jest zlokalizowana pod zachodnim Pacyfikiem, poza strefą tzw. subdukcji. Oznacza to, że naukowcy nie wiedzą, jakie jest pochodzenie tych anomalii.
Nieznany wulkan wybuchł w 1831 r. tak gwałtownie, że ochłodził klimat Ziemi. Teraz, niemal 200 lat później, naukowcy zidentyfikowali „tajemniczy wulkan” - donosi CNN.
Magma znajdująca się pod superwulkanem Yellowstone przesuwa się prawdopodobnie w kierunku północno-wschodnim. To właśnie w tym rejonie w przyszłości może dojść do aktywności wulkanicznej. Do takiego wniosku doszli naukowcy na podstawie ostatnich badań.
Klienci Warty mają możliwość leczenia nowotworów przy użyciu najnowocześniejszych metod na świecie. Ubezpieczenie Leczenie za granicą Plus może pokryć związane z tym koszty nawet do 2 mln euro.
Badacze z całego świata próbują oszacować kolejną datę potencjalnej erupcji dużego wulkanu. Według szacunkowych danych możliwe skutki ekonomiczne i klimatyczne takiego kataklizmu byłyby katastrofalne. Który z katastroficznych scenariuszy jest najbardziej realny?
Dobry program księgowy to podstawa funkcjonowania biura rachunkowego. Jego podstawowym zadaniem jej ułatwienie i przyspieszenie pracy księgowych. Dzięki temu, że program wykonuje podstawowe, powtarzalne zadania, profesjonaliści mogą się skupić na bardziej skomplikowanych zadaniach, lub zaoferować swoje usługi większej liczbie klientów.
Analiza danych prawie 2 milionów osób ujawnia nowe informacje na temat skutków przyjmowania leków GLP-1, wykorzystywanych w leczeniu cukrzycy i otyłości. Oprócz niekwestionowanych zalet, naukowcy wskazują na konkretne ryzyka.
Naczelny lekarz USA rozwiewa wątpliwości – lampka czerwonego wina wspierająca zdrowie to mit.
Oprócz korzyści zdrowotnych, nowoczesne leki wspomagające odchudzanie, takie jak Ozempic, mogą zwiększać ryzyko niektórych schorzeń – ustalili naukowcy.
Zlikwidowany ma być przepis o równym podziale leków deficytowych do dziesięciu największych hurtowni farmaceutycznych w kraju. Taki wymóg okazał się trudny do zrealizowania.
Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH - Państwowy Instytut Badawczy wnioskuje do instytucji państwowych o ograniczenie dostępności jednorazowych papierosów elektronicznych ze względu na ich znaczną szkodliwość społeczną i szkodliwość dla zdrowia.
Rząd wprowadza zakaz sprzedaży nieletnim woreczków nikotynowych i papierosów bez nikotyny. Aromatyzowany tytoń też będzie zakazany.
Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt rozporządzenia, który zakłada wprowadzenie bezpłatnych testów HPV HR na najbardziej onkogenne typy wirusa dla kobiet u kobiet w wieku 25–64 lat. Świadczenie ma zastąpić cytologię klasyczną.
Popularność środków pomagających zmniejszyć wagę ujawnia się również w branży mody. Na problem zwracają uwagę eksperci, którzy przeanalizowali to zjawisko. Dane pokazują, że opanowało ono pokazy czołowych marek modowych.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas