Reklama

Czarny kot w piątek trzynastego czyli przesądy

Większość ludzi ma lekceważący stosunek do przesądów i ich działania. Zastanawiające jest jednak, czemu na nie reagują. Naukowcy postanowili sprawdzić, jak przesądy stają się normami społecznymi.

Aktualizacja: 24.04.2019 15:22 Publikacja: 24.04.2019 15:12

Czarny kot w piątek trzynastego czyli przesądy

Foto: shutterstock

Co robisz, kiedy czarny kot przebiegnie Ci drogę? Czy łapiesz się za guzik gdy zobaczysz kominiarza? A co z piątkiem trzynastego i wstawaniem z łóżka lewą nogą? Można powiedzieć, że większość ludzi jest świadoma irracjonalnego charakteru przesądów, a jednak wiele takich przekonań pozostaje mocno zakorzenionych w większości, jeśli nie wszystkich, społeczeństwach na całym świecie.

Biorąc pod uwagę, że większość ludzi ma lekceważący stosunek do przesądów i ich działania, zastanawiające jest czemu na nie reagują. Dwóch biologów, Erol Akçay i Bryce Morsky z Uniwersytetu Pensylwanii, opracowało model komputerowy, oparty na teorii gier, aby wyjaśnić, w jaki sposób takie przekonania przekształcają się w normy społeczne.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Nauka
Jedyny w Polsce reaktor jądrowy MARIA wznowi prace
Nauka
Zaskakujący zwrot ewolucji. Ten gatunek odnowił cechy sprzed milionów lat
Nauka
Przełomowe odkrycie naukowców. Zmienia nasz obraz neandertalczyków
Nauka
Magma rozrywa kontynent afrykański? Przełomowe badania naukowców
Nauka
Alkohol, nikotyna, narkotyki wyzwaniem dla zdrowia publicznego. Między wolnością a reglamentacją
Reklama
Reklama