U osób w wieku powyżej 50 lat, które intensywnie oddają się tzw. rozrywkom umysłowym, na przykład rozwiązywaniu krzyżówek, grze w szachy, warcaby, brydża, proces spadku sprawności intelektualnej jest wyraźnie spowolniony.
Jeszcze lepsze rezultaty występują w przypadku osób lubiących gry komputerowe. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Iowa. Zespołem kierował prof. Fredric Wolinsky, informacje o eksperymencie zamieszcza pismo „PLOS ONE".
Naukowcy przeprowadzili doświadczenie z udziałem 681 osób cieszących się dobrym zdrowiem. Ochotników, kobiety i mężczyzn, podzielono na dwie grupy wiekowe: 50–64 lata i powyżej 65 lat. Następnie każdą z grup wiekowych podzielono na cztery podgrupy. W każdej czwórce, 10 godzin tygodniowo, jedna podgrupa rozwiązywała krzyżówki, pozostałe trzy grały w grę komputerową „Road Tour" polegającą na rozpoznawaniu modelu samochodu, którego wizerunek ukazywał się na krótko na ekranie w otoczeniu wielu elementów rozpraszających uwagę i utrudniających rozpoznanie modelu.
Eksperyment trwał rok. Po tym okresie badacze stwierdzili, że w grupie krzyżówkowej nastąpiło półtoraroczne spowolnienie pogarszania się sprawności intelektualnej, natomiast w grupie gier komputerowych – siedmioletnie.