Pod żaglami na badania europejskiej Arktyki

Żaglowiec „Oceania” wyruszył w rejs naukowy na Morze Norweskie, Barentsa, Grenlandzkie i do fiordów zachodniego Spitsbergenu.

Publikacja: 28.06.2013 00:58

Trójmasztowiec długości 49 m należy do Instytutu Oceanologii PAN w Sopocie.

Program ponaddwumiesięcznej wyprawy – jest to już 27. ekspedycja – przewiduje pomiary hydrologiczne, meteorologiczne oraz stężenia aerozoli w powietrzu. Naukowcy pobiorą próbki wody i osadów dennych, które posłużą do badań biochemicznych i genetycznych. W trakcie całego rejsu mierzona będzie zawartość planktonu w wodzie.

„Oceania" przebywa rocznie do 250 dni w morzu. Obecny rejs odbywa się w ramach programu AREX obejmującego  badania morza w Arktyce.

W rejsie oprócz profesjonalnej załogi weźmie udział łącznie 50 badaczy. Na żaglowcu jest miejsce dla 28 osób. W skład zespołu  wchodzą naukowcy z Instytutu Oceanologii, Uniwersytetu Gdańskiego i Politechniki Gdańskiej.

Po wypłynięciu z Gdańska „Oceania" zawinie do Tromso w północnej Norwegii. Po miesiącu żaglowiec zawinie do Longyearbyen w archipelagu Svalbard. Tam nastąpi wymiana części ekipy naukowej i rozpocznie się etap fiordowy rejsu, podczas którego będą prowadzone badania ekologiczne i fizyczne interakcji zachodzących między atmosferą, morzem i lodowcami.

Powrót do Polski przewidziany jest na 23 sierpnia.

Nauka
Morze Czerwone: W Zatoce Akaba wymarł cały gatunek jeżowców
Nauka
Naukowiec z Florydy pobił rekord czasu spędzonego pod wodą
Nauka
Naukowcy: Owady wcale nie lecą do światła
Nauka
Nauka jako remedium na dezinformację
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Nauka
Pajęczyce zjadające samce po seksie, udają martwe, by samiec z nimi kopulował
Materiał partnera
Trzebinia to nie wszystko