Trójmasztowiec długości 49 m należy do Instytutu Oceanologii PAN w Sopocie.

Program ponaddwumiesięcznej wyprawy – jest to już 27. ekspedycja – przewiduje pomiary hydrologiczne, meteorologiczne oraz stężenia aerozoli w powietrzu. Naukowcy pobiorą próbki wody i osadów dennych, które posłużą do badań biochemicznych i genetycznych. W trakcie całego rejsu mierzona będzie zawartość planktonu w wodzie.

„Oceania" przebywa rocznie do 250 dni w morzu. Obecny rejs odbywa się w ramach programu AREX obejmującego  badania morza w Arktyce.

W rejsie oprócz profesjonalnej załogi weźmie udział łącznie 50 badaczy. Na żaglowcu jest miejsce dla 28 osób. W skład zespołu  wchodzą naukowcy z Instytutu Oceanologii, Uniwersytetu Gdańskiego i Politechniki Gdańskiej.

Po wypłynięciu z Gdańska „Oceania" zawinie do Tromso w północnej Norwegii. Po miesiącu żaglowiec zawinie do Longyearbyen w archipelagu Svalbard. Tam nastąpi wymiana części ekipy naukowej i rozpocznie się etap fiordowy rejsu, podczas którego będą prowadzone badania ekologiczne i fizyczne interakcji zachodzących między atmosferą, morzem i lodowcami.

Powrót do Polski przewidziany jest na 23 sierpnia.