Drapieżna bestia spod Krasiejowa

Tryb życia tajemniczego płaza żyjącego 230 mln lat temu na terenach dzisiejszej Polski rozszyfrowała badaczka z Uniwersytetu Opolskiego.

Publikacja: 02.09.2013 21:00

Trzymetrowe płazy zamieszkujące jeziora ok. 230 mln lat temu polowały z zasadzki

Trzymetrowe płazy zamieszkujące jeziora ok. 230 mln lat temu polowały z zasadzki

Foto: Rzeczpospolita

W tym czasie Polska leżała na kontynencie Pangei. Było ciepło i wilgotno, a rok podzielony był na dwie pory: wilgotną i suchą. Opolszczyznę (o czym świadczą znaleziska w Krasiejowie) zamieszkiwały trzymetrowe płazy ważące po pół tony.

Metoposaurus diagnosticus był jednym z tych olbrzymów. Miał szeroką, płaską głowę, masywne kości ramion, szerokie łapy i gruby ogon. Dr Dorota Konietzko-Meier z Uniwersytetu Opolskiego przeanalizowała kości z Krasiejowa. Laboratorium i pomoc zaoferował prof. Martin Sander z Uniwersytetu w Bonn. Wyniki badań zostały opublikowane w najnowszym wydaniu magazynu „Journal of Vertebrate Paleontology”.

– Płazy te w okresie suszy były wciąż aktywne – powiedziała „Rz” dr Konietzko-Meier. – W kościach płazów z Krasiejowa oprócz normalnych stref szybkiego wzrostu mamy nietypowe strefy świadczące o wolniejszym procesie wzrastania. Są one nawet szersze niż te pierwsze. Świadczy to o długim okresie wolnego odkładania tkanki kostnej.

U znanych dotąd innych wczesnych płazów jeden pierścień składa się z szerokiej strefy szybkiego wzrostu – odpowiadającego porze deszczowej oraz cienkiej – powolnego wzrostu w porze suchej.

U płaza z Krasiejowa badaczka odkryła też niespotykaną ilość tzw. włókien Sharpeya. To pozostałości po przyczepach mięśniowych.

– U metopozaura dosłownie pokrywają całą powierzchnię kości. Mocne kończyny były pomocne w zagrzebywaniu się w mule – wyjaśnia dr Konietzko-Meier. – Badania kopalnych płazów praktycznie nie istnieją. Niektóre z naszych wniosków mogą wydawać się zaskakujące. Pod mikroskopem zobaczyłam coś zupełnie nowego.

Materiał Partnera
Czy przyszli lekarze chcą wyjechać z Polski? Oto najnowsze badania UW
Nauka
Naukowcy zbadali setki narzędzi Azteków. Ujawniły zaskakujący trop
Materiał Partnera
W jaki sposób nabyć odporność na dezinformację? Międzynarodowy projekt SAUFEX
Nauka
Dlaczego koty są rude? Naukowcy w końcu rozwiązali zagadkę DNA
Materiał Partnera
Czy jest pan/pani za…? Oto, jak sposób zadawania pytań wpływa na odpowiedzi