Polski wynalazek do walki z rakiem piersi

Medycyna. W Polsce powstało pierwsze na świecie urządzenie wykorzystujące ciekłe kryształy w diagnostyce nowotworów u kobiet - pisze Krzysztof Kowalski.

Aktualizacja: 14.02.2014 09:53 Publikacja: 14.02.2014 09:21

Urządzenie o nazwie Tester BRASTER mieści się w średniej wielkości walizce. Nie wykorzystuje szkodliwego promieniowania, jest obojętne biologicznie dla skóry, bezinwazyjne, całkowicie bezbolesne i bezpieczne.

Skonstruowała je grupa polskich inżynierów i naukowców z firmy BRASTER SA. Opracowali oni unikatowy w skali świata sposób zastosowania ciekłych kryształów w diagnostyce raka piersi. Naukowcy stworzyli jedyną w swoim rodzaju mieszaninę związków ciekłokrystalicznych oraz innowacyjną formułę ciekłokrystalicznej emulsji. Wykorzystali je do stworzenia technologii produkcji matryc ciekłokrystalicznych w oparciu na metodzie CLCF (Continuous Liquid Crystal Film).

Urządzenie jest bardzo łatwe w użyciu. Matryca średnicy 15 cm, połączona z komputerem, przykładana jest co najmniej w trzech miejscach do piersi, tak aby pokryć całą jej powierzchnię. Na ekranie ukazuje się obraz oddający ciepłotę badanego fragmentu ciała (obrazowanie termiczne).

Obszary, w których dochodzi do zmian nowotworowych, charakteryzują się podwyższoną ciepłotą, ponieważ metabolizm jest tam przyspieszony – rosnący guz musi być odżywiany. Taki obszar zwiększonej ciepłoty w miejscu, w którym nie powinien występować u zdrowej osoby, pokazuje ekran polskiego urządzenia diagnostycznego.

Lekarz, obserwując taki obraz, może go porównać z obrazem prawidłowej ciepłoty zdrowej piersi.

Skuteczność metody została potwierdzona w półrocznym badaniu klinicznym na grupie 736 kobiet przeprowadzonym przez zespół Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

– Obrazowanie termiczne nie zastąpi badania mammograficznego i USG, natomiast odnotowaliśmy podwyższenie skuteczności detekcji raka piersi przy połączeniu termografii z mammografią – wyjaśnił koordynujący badanie kliniczne dr Paweł Basta.

Krzysztof Kowalski

Materiał Partnera
Czy jest pan/pani za…? Oto, jak sposób zadawania pytań wpływa na odpowiedzi
Materiał Partnera
Wzór na sprawiedliwość. Jak matematyka może usprawnić budżet obywatelski?
Nauka
Naukowcy zaobserwowali „piractwo lodowe” na Antarktydzie. Zachodzi szybciej, niż sądzono
Nauka
Przełomowe odkrycie naukowców dotyczące szpaków. Podważa wcześniejsze twierdzenia
Materiał Promocyjny
Budujemy cyfrową tarczę bezpieczeństwa surowcowego