Co warto wiedzieć o posiłkach dla niemowląt?

Niemowlęta i małe dzieci są konsumentami o niezwykle wysokich wymaganiach żywieniowych i unikalnych potrzebach. Od jakości posiłków, które spożywają, zależy stan i bezpieczeństwo ich zdrowia.

Publikacja: 03.03.2016 08:46

Co warto wiedzieć o posiłkach dla niemowląt?

Foto: shutterstock

1000 pierwszych dni – wyjątkowy okres w życiu człowieka

W okresie prenatalnym i w czasie pierwszych lat życia w organizmie małego dziecka zachodzą liczne procesy i zmiany – np. kształtują się układy fizjologiczne, a narządy stopniowo dojrzewają, przygotowując się do pełnienia określonych funkcji.

Następuje również kontynuacja rozpoczętego w życiu płodowym tzw. programowania metabolicznego organizmu. Ma na niego wpływ działanie zarówno negatywnych, jak i pozytywnych czynników środowiskowych, których konsekwencje zdrowotne mogą pojawić się w późniejszym okresie. Wśród czynników istotne znaczenie ma odżywianie kobiety w czasie ciąży, karmienie piersią, a także odpowiednie rozszerzanie diety niemowlęcia, które wspomaga jego prawidłowy rozwój oraz  ma wpływ na kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych.

Co wyróżnia uprawy zbóż, warzyw i owoców przeznaczonych do produkcji produktów dla niemowląt i małych dzieci?

Ze względu na rozwijający się system detoksykacyjny organizmu niemowlęta i małe dzieci są szczególnie narażone na działanie różnego rodzaju zanieczyszczeń obecnych w żywności. Dlatego producenci i dostawcy są zobowiązani do przestrzegania rygorystycznych norm narzuconych przez dyrektywy Unii Europejskiej oraz rozporządzenia Ministra Zdrowia. Specjaliści ds. żywienia podkreślają, że spożycie przez dzieci zbyt dużej ilości pozostałości np. pestycydów razem z pokarmem może zwiększać ryzyko rozwoju chorób w przyszłości.

Dzięki regulacjom prawnym i obowiązującym normom uprawy warzyw, owoców i zbóż przeznaczonych do spożycia przez najmłodszych konsumentów są prowadzone z niezwykłą starannością. „Badania są kontynuowane na każdym etapie produkcji, by dostarczyć posiłki odpowiednio zbilansowane oraz bezpieczne dla wrażliwego organizmu dziecka, który ma specjalne potrzeby żywieniowe” – mówi Anna Galonska, ekspert z Działu Kontroli Jakości i Rozwoju Dostawców BoboVita. Dotyczy to zarówno badań gleby pod kątem obecności zanieczyszczeń, jak również doboru nasion specjalnych odmian – wyjątkowych pod względem barwy czy smaku surowca. Wtedy kontrolowany jest każdy etap uprawy, a następnie produkcji, a regularne badania próbek surowców zapewniają bezpieczeństwo pod katem zdrowia niemowląt i małych dzieci.

Bezpieczna żywność pochodzi z pól zaufanych dostawców

Zapewnienie niemowlętom i małym dzieciom żywności spełniającej odpowiednie wymagania wiąże się z ogromną odpowiedzialnością. Odpowiedzialny producent powinien mieć świadomość tego, że żywność musi być bezpieczna pod kątem pozostałości zanieczyszczeń, takich jak pestycydy czy metale, dlatego tak ważna jest współpraca z zaufanymi dostawcami i odpowiednie testy jakości każdej partii warzyw czy owoców na wszystkich etapach produkcji. Tylko w taki sposób można się upewnić, że żywność produkowana z myślą o niemowlętach i małych dzieciach jest bezpieczna .

Istotna jest świadomość rodziców

Na co zatem powinniśmy zwracać uwagę, wybierając posiłki dla dzieci? Przede wszystkim na to, co jest napisane na etykiecie. Nie jest istotne, czy produkt ma kolorowe opakowanie, czy rysunek z misiem – ważne jest natomiast, aby miał wskazanie wieku, np. od 6. czy 9. miesiąca życia. Tylko taka informacja stanowi gwarancję bezpieczeństwa i odpowiedniego zbilansowania produktu pod kątem potrzeb niemowląt i małych dzieci.

Nauka
Sprawdzian z góralskiego. Czy da się jeszcze ocalić mowę Podhala?
Nauka
Szympansom bliżej do zachowań ludzi, niż nam się wydawało. Nowe wyniki badań
Materiał Partnera
Jak postrzegamy UE? Co myślimy w zależności od mediów, z których korzystamy?
Nauka
Tajny rosyjski satelita „nie jest już operacyjny”. Wywoływał spore obawy
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Nauka
Dlaczego superwulkan Yellowstone nie wybucha? Naukowcy odkryli cenną wskazówkę
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne