Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 12.12.2017 14:11 Publikacja: 12.12.2017 14:11
Foto: Adobe Stock
To, że osoby starsze, które przekroczyły 60 rok życia prowadzą aktywny, wypełniony ćwiczeniami fizycznymi, tryb życia jest niwelowane przez zanieczyszczenia powietrza.
Wyniki badań opublikowane przeprowadzonych przez naukowców Imperial College London i Duke University pokazują, że krótkotrwały kontakt z ruchem ulicznym może zniwelować pozytywny wpływ dwugodzinnego spaceru, ratującego serce i płuca osób starszych. Jest to pierwsze badanie mające na celu udokumentowanie tych negatywnych skutków u zdrowych ludzi, jak również u osób z istniejącymi wcześniej schorzeniami układu krążenia, takimi jak przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) lub choroba wieńcowa serca.
"W połączeniu z dowodami z innych badań, nasze odkrycia podkreślają, że nie możemy tolerować poziomu zanieczyszczenia powietrza, który obecnie spotykamy na ruchliwych ulicach", powiedział profesor Fan Chung z Imperial College.
„Ponieważ badania wykazały również, że wolontariusze, którzy chodzili przez dwie godziny w dużym parku miejskim - z dala od bezpośredniego narażenia na dym z ruchu ulicznego - doświadczyli znacznej poprawy funkcji płuc i funkcji naczyniowych, wzywamy do szerszego dostępu do miejskich terenów zielonych, aby ludzie mogli ćwiczyć" - dodał profesor Junfeng "Jim" Zhang z Duke University.
Badanie zostało przeprowadzone na 119 wolontariuszach podzielonych na dwie grupy. Pierwsza z nich spacerowała w spokojnej części Hyde Park, a druga po ruchliwej Oxford Street. Spacer w parku przyniósł poprawę stanu badanych w zakresie wzrostu pojemności płuc i poprawił przepływ krwi. Stan grupy spacerującej po ulicy nie uległ zmianie w przypadku osób zdrowych, a w przypadku pacjentów z POChP nawet pogorszył się dodatkowo były one narażone na stres wywołany ruchem ulicznym.
"Dla wielu osób, takich jak osoby starsze czy cierpiące na przewlekłe choroby, jedynym ćwiczeniem, które bardzo często mogą wykonywać, jest spacer" - powiedział Chung. "Nasze badania sugerują, że możemy doradzić tym ludziom chodzenie w zielonych przestrzeniach, z dala od zabudowanych obszarów i zanieczyszczeń powodowanych przez ruch uliczny" i dodał, "Musimy zmniejszyć zanieczyszczenie środowiska, aby każdy mógł czerpać korzyści z aktywności fizycznej w każdym środowisku miejskim".
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Region Afar w Etiopii to obszar, w którym zbiegają się aż trzy płyty tektoniczne. Takie miejsca są niezwykle cie...
Alkohol i nikotyna to najczęściej używane substancje psychoaktywne w Polsce. Rozpowszechnienie ich używania powo...
Superbakterie to szczepy, które uodporniły się na działanie wielu różnych antybiotyków. Gnieżdżą się one w głębi...
Od przyszłego roku duże, publiczne spółki będą musiały zwiększyć reprezentację kobiet w radach nadzorczych lub z...
Kojarzymy je z eleganckimi doniczkami i pewnymi trudnościami w utrzymaniu. Tymczasem w naturalnym środowisku te...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas