[b]2)[/b] będącego ratownikiem Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego - na czas niezbędny do uczestniczenia w akcji ratowniczej i do wypoczynku koniecznego po jej zakończeniu,
[b]3)[/b] na czas wykonywania obowiązku świadczeń osobistych, w trybie i na warunkach przewidzianych w odrębnych przepisach.
[b]2.[/b] Zwolnienie pracownika od pracy w razie konieczności udziału w akcji ratowniczej następuje w trybie przyjętym przez służbę ratowniczą odpowiednią do organizowania takich akcji, zaś w celu uczestniczenia w szkoleniu pożarniczym - na podstawie wniosku właściwej terytorialnie jednostki organizacyjnej Państwowej Straży Pożarnej. Czas koniecznego wypoczynku pracownika po zakończeniu akcji ratowniczej ustala osoba, która kierowała taką akcją.
[b]Komentarz:[/b] Czas tzw. koniecznego wypoczynku po zakończeniu akcji ratowniczej ustala, i to w sposób jednostronny, osoba, która kierowała tą akcją. Pracodawca jest związany takim ustaleniem i nieobecność w pracy w zakresie czasowym określonym przez tę osobę jako konieczny odpoczynek jest obowiązany usprawiedliwić.
[b]§12.[/b] Pracodawca jest obowiązany zwolnić od pracy pracownika będącego krwiodawcą na czas oznaczony przez stację krwiodawstwa w celu oddania krwi. Pracodawca jest również obowiązany zwolnić od pracy pracownika będącego krwiodawcą na czas niezbędny do przeprowadzenia zaleconych przez stację krwiodawstwa okresowych badań lekarskich, jeżeli nie mogą one być wykonane w czasie wolnym od pracy.
[b]§13.1.[/b] Pracodawca jest obowiązany zwolnić od pracy pracownika w celu przeprowadzenia zajęć dydaktycznych w szkole zawodowej, w szkole wyższej, w placówce naukowej albo w jednostce badawczo-rozwojowej; łączny wymiar zwolnień z tego tytułu nie może przekraczać 6 godzin w tygodniu lub 24 godzin w miesiącu.
[b]2.[/b] Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do pracownika w razie prowadzenia szkolenia na kursie zawodowym.
[b]Komentarz:[/b] To zwolnienie okolicznościowe jest limitowane. Ustawodawca określił dwa jego zakresy czasowe: 6 godzin w tygodniu lub 24 godziny w miesiącu. Limity dzienny i tygodniowy nie mogą być przy tym traktowane rozłącznie. Wynika to wprost z literalnej wykładni przepisu. Pracownik nie może zatem żądać udzielenia zwolnienia przekraczającego jego dzienny, tj. 6-godzinny, limit (np. zwolnienia od pracy na trzy 8-godzinne dni pracy w miesiącu).
Na uwagę zasługuje pogląd wyrażony przez [b]Sąd Najwyższy w uzasadnieniu wyroku z 9 września 2004 r. (IPK396/03)[/b]. Zgodnie z nim obowiązek wynikający z § 13 rozporządzenia "nie jest bezwzględny i ciąży na pracodawcy pod warunkiem, że istnieje możliwość udzielenia urlopu w tym czasie. Obowiązek ten nie oznacza też, że to pracownik sam sobie może w takim przypadku udzielić zwolnienia, gdyż z powołanego przepisu wynika jednoznacznie, iż o udzieleniu zwolnienia decyduje pracodawca. W tej sytuacji jest jasne, że nieobecność w pracy pracownika, który nie stawia się do pracy, samodzielnie "udzielając" sobie zwolnienia, na które pracodawca w sposób wyraźny i niebudzący wątpliwości nie wyraził zgody, jest nieobecnością nieusprawiedliwioną, która może uzasadniać rozwiązanie stosunku pracy na podstawie art. 52 §1 pkt 1 k.p.". Ust. 2 nie ogranicza obowiązku zwolnienia pracownika jedynie na czas kursów zawodowych prowadzonych w placówkach wymienionych w ust. 1. Obowiązek udzielenia zwolnienia istnieje również, gdy organizatorem szkolenia jest inny podmiot niż określone w ust. 1.
[b]§14.[/b] Pracodawca jest obowiązany zwolnić od pracy pracownika będącego członkiem rady nadzorczej, działającej u zatrudniającego go pracodawcy, na czas niezbędny do uczestniczenia w posiedzeniach tej rady.
[b]Komentarz:[/b] Zwolnienie przysługuje wyłącznie na czas udziału pracownika w posiedzeniu rady nadzorczej. Przepis ten nie obliguje zatem szefa dodawania zwolnień na wykonywanie innych czynności realizowanych przez członka rady nadzorczej (np. indywidualne wykonywa nie czynności kontrolnych). Ponadto nie musi udzielić pracownikowi zwolnienia na czas udziału w posiedzeniu rady nadzorczej innego podmiotu niż pracodawca.
[b]§15.[/b] Pracodawca jest obowiązany zwolnić od pracy pracownika na czas obejmujący:
[b]1)[/b] 2 dni - w razie ślubu pracownika lub urodzenia się jego dziecka albo zgonu i pogrzebu małżonka pracownika lub jego dziecka, ojca, matki, ojczyma lub macochy,
[b]2)[/b] 1 dzień - w razie ślubu dziecka pracownika albo zgonu i pogrzebu jego siostry, brata, teściowej, teścia, babki, dziadka, a także innej osoby pozostającej na utrzymaniu pracownika lub pod jego bezpośrednią opieką.
[b]Komentarz:[/b] Ślub pracownika najczęściej przypada w dniu wolnym od pracy. Nie można jednak z tego wywodzić braku obowiązku udzielenia zwolnienia winnym dniu niż dzień zawarcia związku małżeńskiego, gdy zawiera go np. w niedzielę. Już z samego wymiaru zwolnienia (dwa dni) można wywodzić prawo pracownika do zwolnienia zarówno w dniach poprzedzających, jak i następujących po dniu ślubu. Jednak jest to zwolnienie okolicznościowe (celowościowe) -ma ono umożliwić załatwienie pracownikowi ważnej życiowej sprawy, a nie swego rodzaju bonus, który zatrudniony może wykorzystać w dowolnym, wybranym przez siebie terminie. To zwolnienie przysługuje pracownikowi niezależnie od tego, czy zawiera pierwszy, czy kolejny związek małżeński.
Dwudniowe zwolnienie w razie urodzenia dziecka pracownika przysługuje wyłącznie ojcu dziecka. Matka, gdy jest zatrudniona, korzysta w tym czasie z innego uprawnienia związanego z rodzicielstwem -z urlopu macierzyńskiego. Przepis nie określa terminu udzielenia takiego zwolnienia, ale powinien on mieć logiczny, dyktowany doświadczeniem życiowym "związek czasowy" z dniem urodzenia dziecka. Jego termin powinien umożliwić pracownikowi załatwienie niezbędnych spraw związanych z narodzinami, np. przywiezienie matki i dziecka ze szpitala, załatwienie spraw urzędowych (np. sporządzenie aktu urodzenia w urzędzie stanu cywilnego itp.).
Pracownik ma prawo skorzystać też z dwudniowego zwolnienia okolicznościowego na śmierć i pogrzeb wskazanej w pkt 1 osoby bliskiej. Katalog tych osób jest określony ściśle i obejmuje małżonka, krewnych w linii prostej pierwszego stopnia, tj. dziecko, matkę i ojca oraz ojczyma i macochę. Podobnie jak przy innych zwolnieniach okolicznościowych termin jego udzielenia powinien czasowo wiązać się ze śmiercią i pogrzebem. We wszystkich określonych w pkt 1 przypadkach dwa dni zwolnienia nie muszą być wykorzystane łącznie.
Te uwagi można odpowiednio odnieść do zwolnień okolicznościowych określonych w pkt 2. Jednak wśród osób bliskich, którym w związku ze śmiercią i pogrzebem przysługuje uprawnienie do jednego dnia wolnego od pracy, oprócz krewnych (brat, siostra, dziadek i babka) i powinowatych (teść i teściowa) przepis wymienia osoby pozostające na utrzymaniu pracownika lub pod jego bezpośrednia opieką, niezależnie od tego, czy łączyła ich z pracownikiem więź pokrewieństwa, czy powinowactwa.
[b]§16.1.[/b] Za czas zwolnienia od pracy, o którym mowa w § 8 zda nie drugie, § 9, § 11 ust. 1 pkt 2, § 12 oraz § 15, pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia ustalonego w sposób określony w przepisach wydanych na podstawie art. 297 kodeksu pracy.
[b]2.[/b] W razie skorzystania przez pracownika ze zwolnienia od pracy, o którym mowa w § 5 - 7, 10 oraz w § 11 ust. 1 pkt 1 i 3, pracodawca wydaje zaświadczenie określające wysokość utraconego wynagrodzenia za czas tego zwolnienia w celu uzyskania przez pracownika od właściwego organu rekompensaty pieniężnej z tego tytułu -w wysokości i na warunkach przewidzianych w odrębnych przepisach, chyba że obowiązujące u danego pracodawcy przepisy prawa pracy przewidują zachowa nie przez pracownika prawa do wynagrodzenia za czas zwolnienia.
[b]Komentarz:[/b] Ust. 1 wymienia te spośród zwolnień okolicznościowych podanych w rozporządzeniu, za czas których pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia. Za czas pozostałych zwolnień, niewymienionych w tym przepisie, zatrudniony nie ma prawa do wynagrodzenia, chyba że co innego wynika z przepisów obowiązujących u pracodawcy (np. z regulaminu pracy).
Jeśli pracownik skorzysta z jednego z niepłatnych zwolnień z pracy z ust. 2, szef musi wydać mu zaświadczenie określające wysokość utraconego zarobku. Wydaje je po wykorzystaniu zwolnienia. Wtedy bowiem dopiero jest znana wysokość utraconego wynagrodzenia. Takie zaświadczenie może stanowić podstawę złożenia wniosku o zwrot utraconych zarobków (np. takie prawo ma osoba będąca świadkiem w postępowaniu sądowym lub administracyjnym). Szef nie musi wystawiać zaświadczenia, gdy obowiązujące u niego przepisy (np. regulamin pracy) przewidują, że pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia lub pracodawca, mimo braku takiego obowiązku, wypłaca zatrudnionemu wynagrodzenie za cały czas zwolnienia od pracy.
[b]§17.1.[/b] Traci moc rozporządzenie Rady Ministrów z 20 grudnia 1974 r. w sprawie regulaminów pracy oraz zasad usprawiedliwiania nieobecności w pracy i udzielania zwolnień od pracy (DzU nr 49, poz. 299, z 1975 r. nr 27, poz. 141, z 1976 r. nr 35, poz. 209, z 1977 r. nr 10, poz. 41, z 1981 r. nr 22, poz. 110, z 1982 r. nr 37, poz. 247, z 1983 r. nr 40, poz. 181, z 1985 r. nr 1, poz. 1, z 1989 r. nr 49, poz. 272 i z 1991 r. nr 92, poz. 409), z zastrzeżeniem ust. 2.
[b]2.[/b] Do pracowników przebywających w areszcie tymczasowym w dniu wejścia w życie niniejszego rozporządzenia stosuje się uprawnienia wynikające z § 11 ust. 2 rozporządzenia, o którym mowa w ust. 1 - do upływu terminu płatności wynagrodzenia przewidzianego w tym przepisie.
[b]§ 18.[/b] Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 2 czerwca 1996 r.
[i]Autor komentarza jest radcą prawnym w spółce z o.o. Orłowski, Patulski, Walczak[/i]