Pracownica w ciąży nie jest ubezwłasnowolniona. Może odejść z pracy. Może to zrobić, wręczając pracodawcy wypowiedzenie albo zawierając z nim tzw. porozumienie stron. W pewnych okolicznościach dopuszczalne jest wycofanie się z porozumienia dotyczącego rozwiązania umowy o pracę. Chodzi o sytuację, w której kobieta podpisująca porozumienie nie wiedziała o ciąży. W takim przypadku złożone przez nią oświadczenie woli jest nieważne, ponieważ doszło do jego złożenia pod wpływem błędu. Zostało to potwierdzone orzeczeniami Sądu Najwyższego.
W [b]wyroku z 19 marca 2002 r. SN (sygn. I PKN 330/00)[/b] orzekł, że pracownica, która nie wiedząc, że jest w ciąży, złożyła oświadczenie woli zmierzające do rozwiązania umowy o pracę, może się uchylić od jego skutków niezależnie od tego, czy błąd został wywołany przez pracodawcę, czy wiedział on o błędzie lub mógł go z łatwością zauważyć.
Z kolei w wyroku z 10 listopada 1998 r. [b]Sąd Najwyższy (sygn. I PKN 431/98)[/b] stwierdził, że pracownica, której stosunek pracy został rozwiązany za porozumieniem stron, nie może skutecznie powoływać się na ochronę wynikającą z art. 177 § 3 kodeksu pracy, jeżeli jej oświadczenie woli o rozwiązaniu umowy nie było dotknięte wadą.