Jeśli składa odwołanie w trakcie okresu wypowiedzenia, powinien domagać się uznania przez sąd wypowiedzenia za bezskuteczne albo odszkodowania. Gdy minie już okres wypowiedzenia, a sąd nie zdąży w tym czasie rozpoznać sprawy, zwolniony powinien zmienić roszczenie i domagać się przywrócenia do pracy na poprzednie stanowisko i zasądzenia wynagrodzenia.
Powództwo w sprawach prawa pracy może być wniesione przed sąd, w którego okręgu pracodawca mieszka lub ma siedzibę, albo przed sąd , w którego okręgu praca była lub miała być wykonywana. Wybór należy do strony dochodzącej roszczeń.
[srodtytul]Ważny termin[/srodtytul]
Zwolniony musi pamiętać o tym, że odwołanie od wypowiedzenia należy wnieść do sądu pracy w ciągu siedmiu dni od dnia doręczenia pisma wypowiadającego umowę. W wypowiedzeniu powinno się znaleźć pouczenie o terminie i miejscu, w którym może złożyć odwołanie. Zwolniony musi pamiętać, że walka o powrót do pracy powinna się rozpocząć już kilka dni od otrzymania wypowiedzenia. Zdaniem Sądu Najwyższego o doręczeniu możemy mówić nie tylko wtedy, gdy pismo z oświadczeniem woli pracodawcy zostało wręczone osobiście, ale także wtedy gdy dotarło do zwalnianego w taki sposób, że miał on realną możliwość zapoznania się z jego treścią.
[srodtytul]Bez winy[/srodtytul]